League of Legends r.

Dlaczego niebieska strona wygrywa więcej meczów?

 Jeśli grałeś w League of Legends po czerwonej stronie mapy i akurat wtedy przegrałeś - nie musi być to Twoja wina!

W kolejce Solo Q niebieska strona mapy ma 52,9% wygranych meczów, zaś strona czerwona  47,1%. Dodatkowo w NA League Championship Series niebieska strona ma 54,4% win rate, a red side tylko 45,6%!

League Championship Series: Zasady pick orderu

Na LCS-ach niebieska strona ma first pick, zaś red side przejmuje kolejne dwa picki. Pierwszeństwo drużyny niebieskiej pozwala jej na wybranie bardzo silnej postaci, przykładowo Zyry, która jest (przynajmniej była, kiedy ja oglądałem mistrzowskie mecze) jednym z silniejszych supportów, chce być ona wybrana przez obie drużyny. Następuje zbanowanie jej, żeby team niebieski jej nie zabrał lub zaryzykowanie, że akurat jej nie weźmie. Wiadomo, że musiałem użyć przykładu z Zyrą ^~^

Solo Q – Ganki

Jeśli chodzi o ganki, blue side dominuje nad konkurentem. Chociażby grając jako Rumble na topie… Czerwona strona czyni go praktycznie bezbronnym. Jego mała mobilność jest dodatkowo ryzykowna. Za to na niebieskiej części Rumble powinien jedynie zapewnić sobie wizję na rzece. Ogólnie niebieska strona jest lepsza dla top lanerów, zaś czerwona dla bota pod względem bezpieczeństwa z wizją. Nawiązując do dolnej alei – grając na niebieskiej stronie, musimy postanowić co najmniej dwa wardy, gdzie u konkurencji wystarczy tylko jeden!

Pozycjonowanie HUD

Z racji tego, jak HUD jest pozycjonowany na ekranie, duuużo łatwiej unikać skillshotów na stronie niebieskiej, szczególnie na bocie. Jeśli jesteś zmuszony zostać przy wieży na dolnej alei, trudno jest operować kamerą tak, żeby widzieć wszystko, na co trzeba zwracać uwagę. Grając po stronie czerwonej, minimapa, statystyki i przedmioty mogą tylko zakłócać Twoje skupienie i sprawiać, że nie dostrzeżesz wszystkich pocisków.

Jest mnóstwo czynników, z powodu których niebieska strona ma lekką przewagę nad czerwoną. Niestety blue side ma trochę konsekwencji na innych mapach, np. Howling Abyss. Na ARAM-ie niebieska strona ma kilka wad, mimo braku pick orderu, przeszkadza graczom pod względem perspektywy.

To byłoby na tyle w tym artykule! Dziękuję za uwagę i zapraszam do dyskusji!