r.

Dlaczego nie możemy głosować na organizacje, które otrzymają wsparcie z zysków ze sprzedaży Dawnbringer Karmy?

Kilka dni temu rozpoczęło się głosowanie na organizacje, które mają otrzymać od Riotu pieniądze ze sprzedaży skórki Dawnbringer Karma. Gracze z EUNE nie mogą jednak brać w nim udziału. Dlaczego tak się stało?

Artykuły powiązane:

Dawnbringer Karma została ogłoszona podczas październikowych obchodów dziesięciolecia League of Legends. Zapowiedziano wtedy, że zyski z jej sprzedaży w całości trafią na specjalny fundusz: Riot Games Social Impact Fund, z którego pieniądze zostaną przekazane różnym organizacjom charytatywnym na całym świecie.

Skórka została wydana 12 grudnia 2019 roku (czyli prawie dwa miesiące po jej ogłoszeniu). Po czterech miesiącach od jej udostępnienia (i zebraniu ponad 6 milionów dolarów) Riot uruchomił głosowanie na organizacje w poszczególnych regionach, które otrzymają pieniądze. W większości regionów w głosowaniu pojawiły się trzy organizacje – ta, która zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma 50% z całkowitego funduszu przyznanego danemu regionowi, a pozostałe dwie – po 25% środków.

W Europie wyróżniono pięć regionów: Irlandia, Francja, Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania (spis wszystkich regionów i organizacji znajdziesz tutaj). Wszystkie te kraje podlegają pod serwer EUW. Nie pojawił się żaden region związany z EUNE. Prawdopodobnie jednak nie byłoby to problemem, gdyby nie to, że gracze z EUNE nie mogą w żaden sposób uczestniczyć w głosowaniu – mimo że przecież również kupowali skórkę, informacja o głosowaniu pojawiła się także na stronie EUNE i nie opublikowano żadnego oficjalnego oświadczenia, jakoby serwer ten był wyłączony z tego przedsięwzięcia.

Jeśli zapytamy Wsparcie Riotu o brak możliwości głosowania dla EUNE, dowiemy się, że wynika to z tego, że żadna z organizacji nie jest powiązana z tym serwerem (o czym wspomnieliśmy wcześniej – wszystkie regiony europejskie, których organizacje są dostępne w głosowaniu, przynależą do EUW).

Żeby poznać więcej szczegółów na ten temat, skontaktowaliśmy się z rioterem związanym z głosowaniem, Kushnoodem. Oto jego odpowiedź:

Jest mi bardzo przykro, że nie mogliśmy zaoferować EUNE żadnych organizacji charytatywnych do głosowania, ale wciąż szukamy sposobów na poprawienie się w tym zakresie i zawarcie większej liczby krajów/regionów w przyszłości.

Bardziej szczegółowe wyjaśnienie jest związane z tym, że międzynarodowe prawo podatkowe jest bardzo złożone. To nie jest tak, że po prostu “dajemy pieniądze” międzynarodowym organizacjom non-profit; istnieje wiele przepisów, z którymi musimy się zmierzyć. Analizując i przekazując darowizny na rzecz 46 organizacji non-profit, postanowiliśmy zacząć od niewielkiego obszaru, koncentrując się tylko na obszarach, w których mamy lokalne biura i największe populacje graczy.

Będziemy pracować, aby zaoferować znacznie większą dostępność w przyszłości!

Chociaż zrozumiała jest kwestia braku organizacji charytatywnych z Europy Środkowo-Wschodniej, tak wciąż nie jest jasne, dlaczego gracze z tego obszaru zostali wykluczeni konkretnie z głosowania – w końcu pieniądze graczy EUNE będą dysponowane między poszczególnymi jednostkami – więc dlaczego nie mogą oni uczestniczyć w tym wyborze?