Komu, komu… bo idę do domu! Dla kogo buff Herolda?

Herold z Riftu został wprowadzony w patchu 5.22 i razem z magami przeszedł duże zmiany w połowie sezonu. Jak bardzo zmienił się buff stwora z Pustki i komu go oddać?

Ogólnie o Heroldzie

SRURiftHerald_Square

Pojawia się on w 6 minucie gry na miejscu Barona Nashora. Jego zdrowie wynosi 8000 pkt., odporność na magię i pancerz wynoszą kolejno 50 i 60 pkt. Oko Herolda otwiera się co jakiś czas, atakowanie go wówczas od tyłu zadaje nieuchronne obrażenia równe 12% jego maksymalnego zdrowia. Stwór znika w 19:45 i nie odradza się po zabiciu.

Buff Herolda

Przebłysk Pustki to wzmocnienie, które może zebrać tylko jedna osoba. Trwa ono 20 minut i nie znika ani po śmierci, ani po zabiciu Barona. Jeżeli wokół nie ma sojuszników, po zdobyciu tego buffa otrzymujesz 5% mniej obrażeń od wrogów. Kumulujesz również ładunki Spaczenia. Po osiągnięciu 100 ładunków, przy następnym podstawowym ataku zadajesz 15-270 pkt. obrażeń magicznych (również wieżom!). Bohaterowie walczący na dystans zadają połowę tych obrażeń.

Zabicie Herolda – worth or nah?

Oczywiście, że worth! Jeżeli zabiliście/przegoniliście wrogiego toplanera, a enemy jungler kręci się wokół bota, pinguj swojemu leśnikowi, że masz zamiar zabrać się za Herolda. Nie zapomnij o wizji wokół Ciebie i poproś midlanera, żeby miał na oku swojego przeciwnika.

Nie bój się trade’ów smok-Herold. Pojawił się Górski/Podniebny Smok? Śmiało lećcie po stwora z Pustki! Wymiana za Piekielnego bądź Oceanicznego Smoka podlega dyskusji, ponieważ oba smoki mają buffy, które mogą bardzo wpłynąć na tok walki, jednak zważając na czas trwania Przebłysku Pustki, ten trade również wydaje się być OK.

No dobra, ale komu oddać buffa?

Najlepiej top lanerowi. Spaczenie niesamowicie pomoże w splitpushu, a jak wiadomo – większość champów na topa idealnie nadaje się do przepychania linii. Nie oznacza to, że jesteś skazany na dobijanie minionków tylko po to, żeby niszczyć wieżę i okazyjnie poobijać przeciwnika! Roamowanie na inne linie bez sojuszników w celu walki razem z buffem Herolda nie jest złym pomysłem. 

Przebłysk Pustki może trafić również w ręce np. grającego w jungli MasterYi_MIN Mastera Yi lub będącego na midzie Zed_MIN Zeda, ponieważ obydwoje dobrze radzą sobie ze splitpushem.

Komu Wy oddalibyście wzmocnienie Herolda? Warto go zabić w zamian za smoka czy nie? Napiszcie w komentarzach!

 • Ang3l

  Herald—>>>Mountain Drake???
  Yes fair trade, grat…
  Może za ten stary buff, gdzie dostawało się wzmocnienie minionow (takie jak z barona),
  jednak przy obecnych premiach to po prostu nieopłacalne.

 • Adrian

  Master Yi i Zed to OBAJ a nie OBYDWOJE chyba że jeden z nich jest kobietą. Autor chyba jest niepoważny z tymi smokami, jak bym miał jakiegoś wymienić na herolda to co najwyżej smoka wiatru. Herold wcale nie jest tak dobry, im później się go weźmie tym jest mniej użyteczny.

 • BułkaZLidla

  Myślałem, że dowiem się czegoś użytecznego, a zamiast tego dowiedziałem się, że trade Mountain Dragon – Herald to opłacalna wymiana XD. Tak samo nie wiem, jak Ocean Dragon wpływa na losy walki skoro on regeneruje zdrowie jak i manę poza walką co 5 sekund. Dwie postacie podane jako przykład? God bless. Większą część artykułu zajęło copy-paste tego co robi Herald z Wiki. Zapomniano również o ważnym fakcie. Mianowicie o tym, że Heralda powinno oddawać się dla tanków ze względu na ich dosyć mierne obrażenia w przeciwnika, które Herald może znacznie zwiększyć. Jednakże jako OTP Shaco dosyć często sam biorę buff Heralda gdyż niesamowicie przydaje się do one shot’owania przeciwników.

  • Ang3l

   Harald najlepszy dla tanków?

   • BułkaZLidla

    No raczej, żeby pushowali bo damage’u nie mają.

 • TSM Teo

  Akurat ocean drake no jego nerfach i buffach powietrznego smoka to wodny jest najsłabszy szczególnie 1 bo nie daje prawie nic (lekką przewagę w early). Artykuły na waszej stronie to kpina. Powinniście się nazwać How2Uselesss

 • n4zarh

  Że niby trade Herald w zamian za Mountain Drake jest dobry? Autor zgłupiał? xD

 • BułkaZLidla

  To w końcu Herald czy Herold? W adresie strony jest “/dla-kogo’buff-heralda/” a w artykule Herolda.

  • Piterek007s

   W polskiej wersji językowej jest Herold a w angielskiej Herald także to nie ma większego znaczenia :v

  • Ania Kondracka

   Nie wiadomo czemu Rift Herald został przetłumaczony przez polskie rito na Herold, według mnie zrobili literówkę a później nie mogli się już z tego wycofać ^^

   • Ang3l

    Masz rację, ale nie z literówką tylko z tłumaczeniem

  • Ang3l

   Chyba Herold 🙂