League of Legends r.

Cosplay wyrzucony z konkursu za rasizm. Autorka cosplayowała Pyke’a

Poprawność polityczna właśnie przeszła wszelkie ludzkie pojęcie: strój cosplayerki został wyrzucony z konkursu dlatego, że przedstawiał ciemnoskórą postać.

Strój Livanart wyrzucony z konkursu EuroCosplay

Autorką cosplayu jest Alice Livanart. Dzięki swojemu kostiumowi wygrała ona francuski konkurs Coupe de France de Cosplay. W związku z tym miała reprezentować Francję podczas innego konkursu – EuroCosplay. Strój dotarł aż do finału, ale… został wyrzucony. Dlaczego? Oto oficjalne oświadczenie organizatorów:

Słyszymy i doceniamy wszystkie wasze obawy związane z kostiumem jednej z naszych finalistek. Chcemy potwierdzić, że ten cosplay nie pojawi się podczas eventu i pragniemy przeprosić, jeśli ktokolwiek poczuł się urażony.

Dodano także:

Chcemy też potwierdzić, że obecnie sprawdzamy nasz regulamin i warunki uczestnictwa, by upewnić się, że sytuacja nie powtórzy się w przyszłości.

Na Facebooku pojawiła się również dodatkowa informacja:

Pragniemy również potwierdzić, że finalistka nie jest zdyskwalifikowana i obecnie szukamy alternatywnych opcji, by pozwolić jej nadal uczestniczyć w konkursie.

Choć Livanart nie została zdyskwalifikowana, to finał konkursu odbywa się już za dwa tygodnie – stworzenie jakościowego cosplayu w tak krótkim czasie jest właściwie niemożliwe.

Autorka otrzymała wsparcie ze strony reprezentanta Czech w konkursie, JustJaya. Ogłosił on, że również nie weźmie udziału w EuroCosplay. Livanart chce też poprosić o podobny sposób manifestacji innych uczestników.

Ale gdzie tu rasizm?!

Niektórzy zarzucają autorce cosplayu rasizm ze względu na to, że stworzyła cosplay ciemnoskórej postaci (Pyke’a). Zadbała ona o to, by odwzorować kolor skóry. Co ważne, cosplayerka nie przemalowała swojej skóry na ciemniejszy kolor – ma ona na sobie w całości przygotowany strój, który odpowiednio odwzorowuje posturę postaci.

W mediach społecznościowych pojawiła się nagonka na Livanart, w której podnoszono, że zmiana koloru skóry cosplayerki (by pasowała do koloru skóry bohatera z gry) ma charakter rasistowski. Zdaniem osób, które negatywnie wypowiadały się na temat cosplayu, autorka powinna albo stworzyć cosplay bez zmiany koloru skóry, albo stworzyć cosplay innej postaci. W pierwszym przypadku jednak również można by ją posądzić o rasizm – w końcu ciemna skóra nagle zmieniłaby się w jasną (tym bardziej, że Livanart musiała pomalować materiały, z których wykonała cosplay – czyli świadomie musiałaby wybrać jasną farbę). W drugim przypadku zaprzeczamy całej idei cosplayu – uznaje się, że cosplay jest dla każdego – niezależnie od tego, jak wygląda – nic nie stoi na przeszkodzie, by mężczyźni cosplayowali postacie damskie czy odwrotnie. Jednocześnie analogicznie można by stwierdzić, że osoby ciemnoskóre nie powinny cosplayować postaci białoskórych. Czy jednak wtedy nie stracilibyśmy mnóstwa świetnych cosplayów – dokładnie tak, jak w tym przypadku tracimy świetny cosplay Pyke’a?

Livanart została postawiona właściwie w sytuacji bez wyjścia – na co by się nie zdecydowała, nie mogłaby stworzyć cosplayu Pyke’a do konkursu EuroCosplay. A szkoda – bo jej dzieło wygląda na naprawdę dopracowane…

Cosplay Pyke’a