League of Legends r.

CC blokujące smite!

Pojedynki na Smite to nieodłączna część junglowania. Warto wiedzieć, kiedy Porażenie może być zablokowane. Oto miniporadnik, jak zablokować Smite przeciwnika.

Podczas próby zabicia lub kradzieży Smoka/Barona nie zawsze musimy liczyć na 50% szans na odpowiednie użycie Porażenia. Czasem możemy przesunąć szale na naszą korzyść. Jest to szczególnie ważne w późniejszej fazie gry, gdzie jeden Elder Dragon/Baron może stanowić różnicę między zwycięstwem a porażką.

Smite Smite to Czar Przywoływacza, który może zostać zablokowany tylko i wyłącznie przez jeden rodzaj Kontroli Tłumu. Mowa tu o Przygwożdżeniu (ang. Suppression). Jest to najpotężniejszy rodzaj CC, który blokuje prawie wszystko, od możliwości poruszania się po właśnie Czary Przywoływacza.

Wyjątkiem jest  QSS,  Mercurial Scimitar i umiejętności ściągające CC, czyli:

 Alistar – R (Unbreakable Will)

 Olaf – R (Ragnarok)

 Gankplank – W (Remove Scurvy)

 Rengar – Wzmocnione W (Battle Roar)

Kto może użyć takiej kontroli tłumu?

Bohaterów zdolnych do nałożenia takiego CC jest zaledwie pięciu:

 Tahm Kench – W (Devour)
 Malzahar – R (Nether Grasp)
 Urgot – R (Hyper-Kinetic Position Revarser)
 Skarner – R (Impale)
 Warwick – R (Infinite Duress)
Tylko ta piątka potrafi nałożyć CC zdolne zablokować Smite Porażenie przeciwnika.

Ale jest ktoś jeszcze!

 Bard – R (Tempered Fate)

Tu sprawa jest dość ciekawa, ponieważ nie jest to Przygwożdżenie. Efekt jest taki sam jak przy użyciu   Klepsydry Zhonyi.

Czym się to różni? Otóż R Barda może zablokować nie tylko Smite przeciwnika, ale też sojuszników czy swój własny! Drugą różnicą jest brak możliwości zdjęcia tego CC przez jakikolwiek przedmiot, umiejętność lub Czar Przywoływacza.

Czy to jedyny sposób?

Istnieje kilka innych sposobów na wyłączenie z gry przeciwnego junglera. I nie chodzi tu bynajmniej o zablokowanie Czaru Przywoływacza, ale o pozbawienie przeciwnika wizji na potworze. Championi, którzy potrafią tego dokonać to:

Graves – W (Smoke Screen)
Ivern – W (Brushmaker)

Poza tym możemy pozbawić przeciwnika zasięgu. W kluczowym momencie może zrobić to dowolny bohater z odepchnięciem, taki jak Ziggs czy Alistar.

I tyle!
Reszta CC, czyli stun, root, silence, fear czy knockup niestety nie pomogą nam w kradzieży objective’ów. Możemy smite-ować nawet jako wiewiórka po Polimorfii  Lulu!

A Wy znacie jakieś metody utrudnienia smite-u przeciwnikom? Dajcie znać w komentarzach!