Camille – synergie i kontry

Zapoznaliście się już z umiejętnościami Camille? Jak wrażenia? Macie już propozycje, z jakimi bohaterami idealnie będzie współgrać nowa bohaterka? Zapraszam do lektury!

Każda z postaci w Leauge of Legends posiada różnego rodzaju synergie z innymi bohaterami. Za najprostszy przykład możemy podać idealnie zgrywające się superumiejętności Wukonga oraz Yasuo. W przypadku Camille nie może być inaczej. Z jakimi bohaterami nasz Stalowy Cień będzie idealnie współgrać? Które postacie kontrują za to umiejętności Camille? W tym artykule postaram się Wam to pokrótce przedstawić.

Camille już na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo silną postacią. Dzięki swojej mobilności świetnie sprawdza się w ściganiu oraz wykańczaniu pojedynczych celów. W sytuacji jeden na jednego, niemal zawsze wyjdzie z niej zwycięsko. Jak prezentuje się jednak w połączeniu z niektórymi postaciami?

Z kim dobrze współgra Camille?

Najwięcej synergii możemy znaleźć skupiając się na superumiejętności Camille – [R] Hextechowe Ultimatum.

Dla przypomnienia: Camille skacze na obranego za cel wrogiego bohatera, więżąc go w sześciokątnej strefie i odrzucając jego sojuszników. Kiedy superumiejętność jest aktywna, wybrany wróg nie może w żaden sposób opuścić jej obszaru.

Dość łatwo możemy wywnioskować, że z Camille idealnie działać będą:

 

 • Veigar_MIN Veigar dzięki swoim umiejętnościom może sprawić, że przeciwnik zniknie z powierzchni mapy dosłownie w sekundę. W momencie, gdy wrogi bohater oddzielony jest od reszty swojej drużyny poprzez Hextechowe Ultimatum rzucone przez Camille, staje się niezwykle łatwym celem dla Panicza Zła. Wystarczy, że nasz mały bohater użyje kilku umiejętności na przeciwniku, by ten przez następne kilkanaście sekund oglądał rozgrywkę w szarych kolorach.
 • Fiora_MIN Kolejnym przykładem znakomitej synergii z Camille może być Fiora. Jej [R] Wielkie Wyzwanie, rzucone na odseparowanym od reszty zespołu przeciwniku, może okazać się kluczowe podczas walki drużynowej. Zamknięty przeciwnik szybko pożegna się z życiem, dzięki czemu superumiejętność Mistrzyni Fechtunku będzie w stanie uleczyć rannych sojuszników.
 • Nunu_MIN Niedoceniana przez wielu graczy postać. Nunu w połączeniu z Camille będzie w stanie wyrządzić niemałe krzywdy przeciwnikom. Dlaczego? Już tłumaczę. Superumiejętności zarówno Camille, jak i Nunu trwają mniej więcej tyle samo. Co to oznacza? Camille rzuca się na ofiarę, zamykając ją, po czym dzielnym krokiem wkracza nasz Jeździec Yeti i zaczyna rzucać swój Ultimate. Żaden z przeciwników nie odważy się wejść do środka, a ten jeden wybraniec, znajdujący się już w polu, może jedynie czekać na swoją śmierć.
 • Anivia_MINJak doskonale wiecie, Anivia potrafi stworzyć ścianę. [E] Haki Camille działają w ten sposób, że wystrzeliwuje ona haki, które po zetknięciu się ze ścianą pozawalają Camille przyciągnąć się do niej. W połączeniu ze ścianą lodu naszego Kriofeniksa, Camille może stworzyć ciekawe, godne uwagi zagrania.
 • Trundle_MIN Trundle, podobnie jak Anivia posiada coś w rodzaju ściany. A więc i w tym przypadku, Camille, w połączeniu z [E] Kolumną Lodu Trundla będzie w stanie wykonać ciekawie wyglądające zagrania.

 

Camille będzie idealnie współgrać z większością zabójców, którzy w dość szybkim czasie będą w stanie zabić przeciwnika. Dla przykładu, mogą to być: Zed, Syndra, LeBlanc, Kha’Zix, Akali czy Katarina.

 

Na kogo dobrze działają umiejętności Camille?

Tutaj, podobnie jak w przypadku synergii, skupimy się głównie na superumiejętności nowej bohaterki. Jak wiecie, kiedy jest ona aktywna, wybrany wróg nie może w żaden sposób opuścić jej obszaru.

Oznacza to, że Teleporty, Flashe, czy Dashe nie pomogą nam wydostać się z klatki Camille. Podobnie będzie w przypadku niektórych umiejętności bohaterów.

Wśród nich znajdziemy między innymi:

 • [R] Podmorska Podróż Tahm Kencha,
 • [R] Niszczycielskie Siły Ryze’a,
 • [R] Pośpiech Pustki oraz [E] Tunel Rek’Sai,
 • [W] Zniekształcenie LeBlanc,
 • [R] Chronostrzaskanie Ekko,
 • [R] Osąd Strażniczki Poppy.

Są to tylko nieliczne przykłady umiejętności. Zapewniam, że takowych jest znacznie więcej, ale wypisanie ich wszystkich byłoby nie lada wyzwaniem. W skrócie, z superumiejętności Camille nie da się w żaden sposób wydostać.

Możecie również zobaczyć, jak wygląda to w praktyce:

 

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, [R] Ragnarok Olafa, oraz [E] Czarna Tarcza Morgany również nie uratują Was przed męczarnią w klatce Camille.

Kto kontruje Camille?

Podczas fazy linii z Camille dobrze będą radzić sobie:

 •  Poppy_MIN Poppy – dzięki swojemu [W], Poppy będzie wstanie odeprzeć atak Camille, a nawet odpowiedzieć jej jeszcze większą agresją.
 •  Fiora_MIN Fiora – tutaj świetnie sprawdzi się [W] Riposta Fiory. Zablokowany w odpowiednim momencie doskok Camille sprawi, że to właśnie Fiora będzie dominowała w pojedynku.
 •  Olaf_MIN Olaf – wraz ze swoimi podstawowymi atakami, a także nieskończoną ilością toporków sprawi, że Camille będzie trzymać się od niego z daleka.
 •  Darius_MIN Darius – podobnie jak z Olafem, Darius jest niezwykle silny w pojedynkach 1v1. Tutaj dochodzi również niezwykle silna superumiejętność Dariusa, która z pewnością odstraszy nową bohaterkę.
 • Trundle_MIN Trundle – odpowiednio użyta Kolumna Lodu będzie w stanie zablokować atak Camille, jednak pamiętajcie, że może jej go również ułatwić. Niemniej jednak, Trundle posiada na tyle silne podstawowe ataki, że Camille nie powinna podejmować się walki z Królem Trolli.

 

Mimo iż Camille w pojedynkach 1v1 również jest niezwykle skuteczna, wymienieni wyżej bohaterowie przez większość uważani są za najsilniejszych w starciach jeden na jednego.

Generalnie jednak, najlepszymi postaciami na Camille są:

 • Kayle_MIN Kayle – dzięki swojej superumiejętności bez problemu uratuje siebie lub sojusznika uwięzionego przez Camille.
 • Nasus_MIN Nasus – osłabienie spowodowanie z [W], a także dodatkowe statystyki, które zapewnia [R] Nasusa, pozwolą mu na przetrwanie dramatycznych chwil w wydzielonej strefie Camille.
 • Zilean_MIN Zilean – podobnie jak Kayle, [R] Zileana uratuje jego lub sojusznika z opresji oraz da mu drugie życie, by ten mógł zrewanżować się na Stalowym Cieniu.
 •  Jax_MIN Jax – tutaj idealnie działa [E] Kontratak, który zablokuje wszystkie wzmocnione ataki wyprowadzone przez Camille.
 •  Bard_MIN Bard – może uratować wybranego przez Camille bohatera, rzucając na niego swoją superumiejętność

 

Jakie przedmioty kontrują Camille?

Poza kilkoma bohaterami mogącymi zagrozić lub utrudnić grę Camille, mamy również dostępne kilka przedmiotów, które pomogą nam w starciu z nową bohaterką.

Wśród nich znajdziemy:

Zhonya's Hourglass Rylai's Crystal Scepter Sterak's Gage Iceborn Gauntlet Dead Man's Plate

Zmniejszenie mobilności Camille jest niezwykle ważne w starciach z nią. Dodatkowe tarcze zapewnią Wam kilka sekund życia więcej, a niewrażliwość spowodowana użyciem Klepsydry Zhonyi może pozwolić Wam wyjść z superumiejętności Camille bez szwanku.

 

 

Myślę, że ta krótka dawka informacji dotycząca synergii z Camille oraz postaci ją kontrujących pozwoli Wam lepiej poznać postać, a w momencie wydania,będziecie wiedzieć już o niej dosłownie wszystko.

Może macie jakieś własne propozycje postaci, które pasowałyby do naszego zestawienia? Jeśli tak, nie zapomnijcie wspomnieć o nich w komentarzach. Zapraszam do dyskusji!

 • JAn Gfa

  w Fiory to RIPOSTA a nie Rykoszet poprawcie prosze XD

 • Teoman Inan

  Pomogło! Dzięki 😀