r.

Aurelion Sol vs Ao Shin. Nowy vs stary smok. Czym się różnią?

Po ponad dwóch i pół roku od zapowiedzi bohatera smoka do League of Legends Riot w końcu wprowadza go do gry. Po takim okresie zaszło wiele zmian w projekcie i pierwotnie zapowiedzią postać, i tę, którą za niedługo zobaczymy na Summoner’s Rift łączy je kilka cech a przede wszystkim ta jedna: bycie smokiem.

Po długim okresie projektowania na pewno zaszło wiele zmian w podejściu do tworzenia postaci. Zapowiedziany jako Ao Shin, wypuszczony jako Aurelion Sol. Czym różnią się ci dwaj bohaterowie? Jakie cechy współdzielą? Aurelion Sol vs Ao Shin, porównanie dwóch projektów. Jak zmieniły się po latach?

Ao Shin

Ao Shin gameplay

Ao Shin był smokiem, bestią, dla której inspiracja była rodem wzięta z mitologii azjatyckiej, najbardziej chińskiej i japońskiej. W niej smoki były przedstawiane jako wielkie długie stworzenia, które posiadały cechy wyglądu innych zwierząt, ciało węża, łuski i ogon ryby, twarz wielbłąda, uszy byka, rogi wołu, dwie pary orlich szponów oraz stopy tygrysa. Jako mityczne stworzenia smoki jako mityczne stworzenia posiadały nadprzyrodzoną moc i były władcami pogody, szczególnie deszczu.

Ao Shin według zapowiedzi miał być związany z krainą Ionia, jako burzowy smok i obrońca świata naturalnego. Jego przedrostek w imieniu miał świadczyć o królewskim pochodzeniu, o dynastii. Jednocześnie oznaczało to bogactwo, niezliczone ilości złota, jak na smoka przystało. Jak widać pomysł i koncept na pierwszego w pełni smoczego bohatera silnie czerpie z kultury dalekiego wschodu. Wytłuściłem w pełni smoczego, ponieważ w Lidze Legend mamy już Shyvanę, która jest pół smokiem, pół człowiekiem.

W niedawno wyemitowanym podkaście projektant Luke Rabid Lllama Rinard przedstawił jaką superumiejętność miał posiadać Ao Shin. Jego ult był czym podobnym do Q Lee Sina, z tym wyjątkiem, że był globalny. Ao Shin tworzył chmurę i wysyłał ją skillshotem w danym kierunku. Podczas lotu rosła ona, a gdy napotykała przeciwnika wywoływała burzę i sztorm a Ao Shin mogł reaktywować ulta i teleportować się do swojej chmury zadając ogromne obrażenia. Ten władca wichur, burzowy smok za pomocą sił natury siał zniszczenie.

Aurelion Sol

Aurelion Sol gameplay

Ponad dwa lata później ilustratorzy, projektanci, animatorzy i pisarze z Riot przedstawiają nam architekta gwiazd o imieniu Aurelion Sol, mistycznego, magicznego smoka. W części jego historii dowiadujemy się, że dostał on koronę od ludzi z Targonu. Można powiedzieć, że chciano pozostawić w projekcie postaci tą królewskość. Pomimo, że korona pełniła zupełnie inną rolę, można uznać ją za nawiązanie do wywyższenia bohatera. Kolejnym aspektem, który można tutaj zauważyć jest fakt, iż Ao Shin jest bardzo zapożyczony z kultury wschodniej. Bardziej niż postać stworzona, zrodzona w świecie Ligi Legends, jest on umieszczony w nim. To mogło nie pasować projektantom więc postanowili zmienić pomysł na nowego bohatera.

Znamy różne rodzaje smoków. Od zawsze pojawiały się one we wszystkich kulturach świata. Raz jako latające bestie, a czasami jako magiczne węże. Zawsze jednak były one traktowane jako bestie, które szkodzą ludziom i Ziemi. Bano się ich, starano się je zgładzić albo wykupić, wybłagać, wymodlić u nich opiekę, nie z potrzeby lecz z lęku przed stania się ich ofiarami. Generalizując, przesłanie jest jedno: świat bez smoków byłby lepszy.

League of Legends łamie tę konwencję. Świat bez Aureliona Sola nie byłby lepszy, gdyż prawdopobnie nie istniałby zupełnie. Aurelion mianuje się Architektem Gwiazd, tworzy je, ustala konstelacje, stwarza galaktyki. Swoje moce używa do dobrych, szczytnych celów, które przez swoją pracochłonność i zawiłość wymagają naprawdę ogromnych mocy i wiedzy. Kto tworzy niebo, krainy, piękno, które otacza nas oraz bohaterów League of Legends w ich świecie? Bóg. Aurelion Sol jest mitycznym bóstwem.

Aurelion Sol vs Ao Shin. Stary vs nowy smok.

Ao Shin miał być bogaty w złoto. Co posiada Aurelion Sol? Gwiazdy!
Ao Shin rządził włądał matką naturą. Co kontroluje Aurelion Sol? Mgławice, pył międzygwiezdny.
Ao Shin był z królewskiej dynastii, był królem. Kim jest Aurelion? Bogiem.

Smok, który nadchodzi do Ligi Legend, posiada wszystko co daje życie jakie znamy, ciepło, światło i energię. Tradycyjny, baśniowy smok był kosmiczną istotą. Projektanci z Riot Games wzięli ten koncept i pchnęli go dalej – Aurelion jest Kosmosem, przez duże K. Piękne rozgwieżdżone niebo jakie znamy to jego zasługa.

Wielu graczy czekało na Ao Shina, smoka jakiego każdy z nas zna i jest w stanie sobie wyobraźić. Liga Legend prezentuje nam Aurelion Sola, smoka, który wyobraził sobie nasz świat.