League of Legends r.

Aurelion Sol – co oznacza jego imię?

Zastanawialiście się czasem dlaczego Riven ma na imię Riven? Darius został nazwany Dariusem, a Nasus posiada właśnie takie imię? Dzisiaj przyjrzymy się nowemu bohaterowi o imieniu Aurelion Sol.

Pragnę zaznaczyć, że poniższy tekst to w głównej mierze zasługa naszej czytelniczki o nicku gg rito, która po opublikowaniu przez How2Play informacji na temat nowej postaci, napisała do nas z ciekawą analizą imienia nowego chapmiona.

Aurelion Sol i Ao Shin – znaczenie imion

Kilka lat temu wyciekły informacje na temat postaci, którą miał być Ao Shin, Riot zapowiedział tę postać 8 września 2013r. Bohater, potężny smok, którego można było dostrzec w interaktywnym komiksie zapowiadającym skórkę Udyr Strażnik PrzodkówAo Shin jako postać w komiksie o Udyrze, Aurelion Sol posiada wspólne cechy

Jak wiadomo Riot zmienił nieco koncepcję Ao Shina i tak oto narodził się Aurelion Sol, ostatni zapowiedziany bohater w League of Legends.

Imię Ao Shin wyraźnie wskazywało na azjatyckie odniesienia, w tym wygląd typowego chińskiego smoka (Ao Shin na pewno miał mieć lwią grzywę), natomiast Aurelion Sol… jego imię można przetłumaczyć z łaciny na Złote Słońce (aurelius – złoty),  przy czym pierwszy człon może też być połączeniem słów Aurum oraz Lion.

Spójrzmy na to z innej strony. Sol Invictus (Niezwyciężone Słońce) był rzymskim bogiem, słońcem, które było w pewnym sensie uosobieniem wszystkich innym bóstw, którego kult został wprowadzony u schyłku cesarstwa, przez cesarza Aureliana. Dlaczego mówimy o cesarstwie rzymskim? Ponieważ samo pochodzenie imienia oraz Pantheon ukazany w filmiku zapowiadającym nakierowały mnie w stronę kultury rzymskiej.

Odruchowo wyszukałam informacji o rzymskich smokach, by znaleźć opowieść o błotnym smoku, który bronił miasto i jego mieszkańców przed napaściami. W nagrodę był karmiony przez dziewicę, która przynosiła mu pokarm w koszyku. Nie mogła jednak zadrżeć i okazać strachu, gdyż ten pożerał ją wtedy. W kulturze rzymskiej istniały smocze flagi. Starożytny Rzym jest dobrym punktem zaczepienia.

Z drugiej strony warto spojrzeć na Shurimę. Jakby nie patrzeć, słońce jest jej ważną częścią, podobnie jak złoto. Nie wyklucza to jednak możliwości, że niegdyś porzucił on cesarstwo z różnych powodów. Nieco wyżej wspomniałam o legendzie błotnego smoka, czy to oznacza, że Aurelion Sol był strażnikiem miasta? Przeszukując informacje o Shurimie można odnaleźć więcej powiązań: “Imperator Shurimy posiada inne tytuły jak Złote Słońce[…] “, “Gdy się przyjrzeć mapie, można zobaczyć, że są na niej widoczne góry (w tym góra Targon). “, “Na niebie istnieje gwiazdozbiór Upadek Shurimy, który został utworzony przez Barda ”

Gwiazdozbiór Barda

Jednakże smok miał być powiązany z krainą Ioniagórą Barda, której zniszczenie mogliśmy oglądać w zapowiedzi tego bohatera. W filmie widać jak Bard zdobywa coś co przypomina jajo, z którego być może wykluł się Aurelion Sol.

Wszędzie widać powiązania i przecinające się wątki, ale również wszędzie widać sprzeczności.

Społeczność wciąż uparcie twierdzi, że Aurelion Sol będzie miał wygląd Ao Shina. Koncept smoka zmienił się z orientalnego na rzymski, więc i jego aparycja zapewne ulegnie zmianie. Podobno ważną rolę mają odgrywać pazury, więc obraz długiego, bezskrzydłego smoka zupełnie do tego nie pasuje. Ao Shin według zapowiedzi Riotu miał nie tylko używać pazurów ale również swojej inteligencji.  Ataki szponami najwygodniej byłoby przeprowadzać na ziemi, jednak wątpię, by Riot stworzył smoka który nie potrafi latać. Czy może to oznaczać, że będzie zmieniał swoją postać niczym Nidalee lub Rek’Sai? Wątpię. Pomijając jego budowę i wygląd mogę stwierdzić, że dominującym kolorem pozostanie na pewno złoty, aczkolwiek dużą wagę będzie również miała ultramaryna (głęboki, intensywny niebieski)

Po opublikowaniu przez Rito zapowiedzi nadchodzącego bohatera przystaję przy swojej teorii z nawiązaniem do Shurimy. Aurelion Sol awansował z roli smoka obronnego do czegoś w postaci naczelnego boga, niczym opisany wyżej Sol Invictus. Ukazany w filmie moment miażdżenia innej gwiazdy był typowym pokazem potęgi, a po samych słowach widać, że smok patrzy z pogardą na wszystkie istoty.

A co wy myślicie o tych teoriach? Czy Riot zainspirował się mitologią rzymską, połączył to z własnym światem i tak oto narodził się Aurelion Sol?

[latest_posts category=”leagueoflegends” count=”9″]