League of Legends r.

Dolna linia? To nie dla mnie!

Dolna linia zaczyna się rozpadać? Gdzie AD Carry szukają swojego miejsca? Nas nie zdziwi już nic.

Ostatnimi czasy nasza meta przechodzi coraz więcej zmian. Nie dziwi nas już połączenie Talon + Morgana na dolnej alei ani coraz agresywniejszy dobór supportów. Kiedyś idąc Soną na mida mogliśmy się spotkać z wielkim młynem na chacie – każdy chciał dać nam reporta, a niektórzy skłonni byli nawet wyjść z kolejki. Teraz zdecydowana mniejszość zwraca na to uwagę (o ile nie testujemy szalonych picków na rankedach) i to, czy pójdziesz Gnarem na ADC czy Fiorą do lasu, nie robi tak wielkiego zamieszania. A co z naszymi strzelcami?

Inne role ADC

  • Caitlyn_MIN Caitlyn Mid – jest to jeden z najczęściej widywanych picków. Caitlyn na środkowej alei mimo wszystko radzi sobie bardzo dobrze. Posiada dużo obrażeń, przez co z łatwością może ona często stosować zaczepki i dość mocno obijać przeciwnika. Pomaga jej w tym także spory zasięg, z którego jest znana, co umożliwia jej świetne pozycjonowanie się w bezpiecznej odległości. Dużą rolę odgrywają także jej pułapki, które przydadzą się do pchnięcia linii w stronę przeciwnika, a także pozbawią go swobody ruchu, przez co przeciwnik będzie o wiele bardziej skupiony na pułapkach niż na minionach lub pociskach Cait. Minusem Caitlyn jest jednak brak mobilności w porównaniu do bohaterów takich jak Taliyah czy Vladimir, których o wiele częściej spotykamy na pozycji mid lanera. Bez problemu może sobie jednak z nimi poradzić – bezpieczna pozycja to jej drugie imię. Oprócz tego posiada bardzo dobre ulti, które zapewnia bezpieczny oraz łatwy sposób na zdobycie zabójstwa, pozwala ono bez problemu dobić przeciwnika po walce, nie pozwalając mu tym samym na ucieczkę. Ze względu na wymienione cechy, Caitlyn posiada bardzo duży potencjał do gry na środkowej linii – nie zdziwiłabym się, gdyby w przyszłości zastąpiła takich bohaterów jak Lux czy Xerath. Caitlyn będzie dobrze sprawdzała się jako bezpieczny laner oraz dobry zabójca w późniejszym etapie gry.
  • Lucian_MIN Lucian Mid – na wysokim elo dobrymi kandydatami na środkową linię są bohaterowie, którzy posiadają dużą mobilność oraz zdolność gry na własną rękę. Jak możemy zauważyć na podstawie ostatniej walki w finale NA LCS pomiędzy TSM i C9, wysoka mobilność Luciana oraz spora ilość obrażeń pozwala na własną rękę samodzielnie obrócić teamfight w wygraną. Pomimo jego niezbyt dużego zasięgu, jego obrażenia pozwalają mu na dominację swojego pasa. Ze względu na to, jak gramy przeciwko mid lanerom takim jak Taliyah, Lucian ma potencjał do grania na środkowej alei i może w najbliższym czasie będziemy mogli widywać go tam częściej.
  • Quinn_MIN Quinn Top – Quinn jest dość specyficznym bohaterem – jedni mówią, że dziwnie widzieć jest ją na ADC, a inni za to nie preferują Quinn na górnej alei. Dzięki jej umiejętności specjalnej, nie ma ona problemu z mobilnością. Może wywierać sporo presji oraz użyć jej jako impulsu do rozpoczęcia gankowania. Quinn jest bardzo zdolna jako laner dzięki jej umiejętnościom zmiany położenia na przykład z E oraz zdolności do “nękania” dzięki jej pasywce oraz Q. Wszystko to pozwala Quinn na bycie mobilnym Carry z górnej alei. Z czasem jej potencjał do gry na górnym pasie rośnie i zauważenie jej tam przestaje dziwić graczy.
  • Ashe_MIN Ashe Mid – jeśli gracie w Ligę wystarczająco długo, możecie poczuć się jak za starych, dobrych czasów! W pierwszych dniach League of Legends Ashe wcale nie była dziwnym pickiem na środkowej alei, mało tego – była grana z Teleportem. Pozwalało jej to puszczać swojego ulta w dół pasa i teleportować się w celu rozpoczęcia walki z przeciwnikiem, który nie spodziewał się lecącej strzały. Choć był to dość powszechny pick, gra ewoluowała i zmieniła to w historię – obecnie Ashe sprawuje się jako znakomity AD Carry. Posiada ona dobrą umiejętność nękania przeciwnika dzięki jej Q, dodatkowo wywiera sporą presję na całej mapie poprzez obecność jej globalnego ulta. Ogólnie rzecz biorąc, Ashe ma potencjał do gry na środku. W obecnej mecie cierpimy na brak silnych picków, co pozwala jej swobodnie znaleźć swoje miejsce.

League of Legends cały czas ewoluuje jako gra, a granie ciągle tymi samymi bohaterami na tych samych, wyznaczonych dla nich liniach staje się nudne. Gracze lubią eksperymentować, co nie jest wcale niczym złym, jak możemy się przekonać na podstawie AD Carry. Nie bójcie się tego i sprawdźcie, czy aby Wasz ulubiony bohater nie może zająć innej roli zamiast wychodzić z kolejki, bo nie dostało się topa.