League of Legends r.

50 wskazówek dla ADC!

Według internetowych żartów, sezon 7 to dla ADC prawdziwe piekło. Dlatego też mamy dla Was zbiór wskazówek dla tej roli. Zapraszamy do czytania. 

Oryginalnie rady pochodzą z koreańskiej strony o LoL-u, gdzie pewnie większość z nas nie zrozumiałaby za wiele. Domyślić się możemy jedynie, że są to pewne wskazówki od gracza, który wbił Diament. Nie jest to jednak tak istotne, ponieważ i tak najważniejsza jest sama treść rad. Pewien użytkownik Reddita postanowił pomóc wszystkim, którzy nie mieli okazji poznać koreańskiego i przetłumaczył artykuł.

Uprzedzam, że nie jest to typowy poważny poradnik. Autorzy oryginału widocznie lubią czasami pożartować (do tego część żartów to podobno koreański humor, stąd też musiały być albo nieco zmienione albo usunięte). O co właściwie chodzi? A to już pozostawiamy Wam. Miłego czytania.

50 wskazówek dla ADC

1. Jeśli bot przeciwnika ma mocne duo na 1 levelu, zawsze zwarduj krzak, kiedy zaczynasz fazę liniową, zanim pomożesz swojemu junglerowi z wzięciem pierwszych stworów. Przeciwnicy z bota mogą być w tych krzakach, przez co możesz zacząć grę bardzo niekorzystnie. (Powodem dla którego przeciwny bot może się chować w krzaku, jest to, że czasami jungler może zacząć od górnej części mapy, dając swojemu botowi szansę na zdobycie killa przez ukrywanie się w krzaku. Zwarduj potrójny krzak, jeśli przeciwnicy znajdują się po czerwonej stronie mapy i mały krzak na rzece, jeśli są po niebieskiej).

2. Precyzyjnie zrozum swój timing dla 2 levelu. Mając 1 level, jeśli jesteś pewien, że możesz pierwszy spushować dla 2 levelu, zrób to. Jeśli zarówno Ty, jak i przeciwnik walczycie o 2 level, a Ty jesteś wolniejszy, możesz zrobić bardzo zły trade – więc jeśli uważasz, że nie jesteś w stanie dostać pierwszy 2 levelu, po prostu nie pushuj linii i kiedy przeciwnicy dostaną level 2, przeciągnij falę do swojej wieży.

3. Obijaj supportów, którzy mają słaby level 1. Jeśli championi tacy jak Leona i Alistar podchodzą, żeby zabić miniona z autoataku, musisz ich focusować. Ci championi nie potrafią zrobić niczego mając level 1, więc jeśli Twój support pomaga ich nękać, nie będą oni mieli zdrowia, by zainicjować walkę na levelu 2. Jeśli Twój support ma słaby level 1, po prostu nie trade’uj i trzymaj się z tyłu.

4. Kiedy lanujesz przeciwko Sorace, nie traduj się z przeciwnym ADC, omijaj jej Q i zawsze focusuj ją podczas wymian. To kluczowe, by omijać jej Q, ponieważ jeśli Cię trafią, ona po prostu się wyleczy. Jednakże dobrzy gracze Soraki nie dadzą Ci tych możliwości, więc w takich przypadkach inicjuj walki i po prostu proś o ganki.

5. Jeśli przeciwnik ma Podpalenie, spróbuj nauczyć się jak się uzdrawiać, zanim zostaniesz podpalony. Jeśli uzdrowisz się w czasie, gdy już użyto na Tobie Ignite’a, będziesz w bardzo niekorzystnej sytuacji, więc spróbuj nauczyć się to wyczuwać. Na przykład, jeśli pomyślisz “Och, jesteśmy w sytuacji, że zaraz możemy być martwi”, spróbuj odczytać sytuację szybciej niż przeciwny support i uzdrów się PIERWSZY. Jeśli tego nie zrobisz, prawdopodobnie zginiesz.

6. Nie stawaj blisko minionów grając przeciwko Karmie. Niektórzy myślą, że Q Karmy jest jak Q Ezreala, ale jest to splash damage (przy kontakcie umiejętności z wrogiem, zadaje ona obrażenia na pewnym obszarze).

7. Postaraj się być ostrożnym przy Q Karmy z Mantrą i wycofaj się. Jeśli myślisz “Karma idzie do nas, więc pewnie ma już gotowego ulta”, po prostu się wycofaj, ale ponieważ wszyscy jesteśmy ludźmi, popełniamy błędy i mamy tendencje do wpadania w zasięg Q Karmy z Mantrą, więc radą może być tutaj to, by spróbować uniku na boki (pocisk jest tak naprawdę dosyć cienki).

8. Niezwykle ważne jest, żeby rozumieć ścieżkę przeciwnego junglera. Na przykład, jeśli to Elise, uważaj na dive’y pod wieżą. Jeśli to Rek’sai, uważaj, gdy jesteś blisko ścian, ponieważ może ona nagle na Ciebie wyskoczyć. To wynika z doświadczenia, więc jest dosyć trudne do wyjaśnienia.

9. Jeśli przeciwnik ma Exhaust i uważasz, że masz burst, musisz zawsze wyliczyć swoje obrażenia, które będziesz zadawać mają na sobie efekt Exhausta. Autor uznał, że nie raz czy dwa widział Jhina z jego 4-tym strzałem, który szedł po killa, a kończyło się to tak, że sytuacja odwracała się na jego niekorzyść.

10. Jeśli przeciwnik zaczyna podejrzanie robić z siebie łatwy cel do zabicia, musisz przyjąć, że jest to przynęta. Zanim pójdziesz po killa, spójrz na mapę i jeśli nie widzisz swoich przeciwników – nie idź po niego. Jeśli połkniesz haczyk, może skończyć się to dla Ciebie tragicznie gra może eksplodować (a wtedy szansa na comeback jest mniejsza).

11. Jeśli nie masz wizji na bocie, po prostu się skup i graj bezpiecznie. Jeśli nikt nie Cię nie osłania ani nie jest niedaleko, by Ci pomóc, graj ostrożnie.

12. Przed walką zawsze upewnij się, czy Twój top laner i przeciwny top laner mają teleport, czy też nie. Nie obwiniaj swojego top lanera, że przeciwny top laner przyszedł i skopał Ci tyłek.

13. Trading nie oznacza, że pierwszy go poke’ujesz, a potem dostajesz masę obrażeń. To oznacza, że jesteś jedynym, który obija.

14. Jeśli jesteś w tyle, nie idź na mida po Exp Twojego mid lanera. Po prostu idź na bota, zadbaj o wizję i farm. Jeśli nie dasz wardów i nie wiesz co się dzieje na mapie niedaleko bota, zostaniesz złapany podczas farmienia, więc jeśli nie możesz zapewnić wizji – farm chociaż stwory w jungli.

15. Jeśli fala pushuje się prosto na Ciebie i wygląda na to, że możesz być zaatakowany pod wieżą, nie bądź chciwy na CSy i wycofaj się całkowicie.
Fala idzie na Ciebie -> Brak wizji na midzie i Twojej jungli -> Przeciwnik jest tutaj, aby spushować wieżę -> Scenariusz, w którym możesz zginąć pod tą właśnie wieżą.

16. Ważnym jest, żeby spushować falę zanim się cofniesz. Jednakże jeśli uważasz, że nie możesz spushować jej do wieży przeciwnika w odpowiednim czasie, spróbuj sprawić, żeby fala przyszła do Twojej wieży. Jeśli wrócisz do bazy, a przeciwnik będzie miał dużą falę idącą prosto na niego, będziesz w niekorzystnej sytuacji.

17. Jeśli jesteś w sytuacji, że musisz cofnąć się najpierw do bazy, cofaj się w momencie, gdy jest fala z minionem z armatą (Stwór Oblężniczy). Zmniejszysz stratę EXPa, ponieważ Stwór Oblężniczy może wytrzymać wiele strzałów z wieży.

18. Uważaj na inicjację przeciwnego supporta przy użyciu flasha. Zwłaszcza, jeśli Twój jest na cooldownie.

19. Nie umieraj, kiedy jesteś nafeedowany. Oczy Twoich przeciwników będą płonąć, kiedy będą próbowali Cię konkretnie zfocusować, więc możesz chociażby ograniczyć im pole manewru, choćby poprzez nie robienie niczego. Jeśli jesteś żywy, oni nie mogą nic zrobić. Jedną z metod carry’owania jako ADCarry jest przetrwanie.

20. Dowiedz się jakie zdolności CC ma przeciwny support (na przykład Alistar WQ/Bard Q/Thresh EQ/Braum Q/itp.). Jeśli zużyli je, a Ty zaczniesz walkę, wygrasz ją.

21. Za każdym razem kiedy wracasz do bazy, kup warda. Nawet jeśli już go postawiłeś, kup kolejnego.

22. Jeśli wygrywasz bota, idź na counter junglowanie z Twoim junglerem. Jeśli jesteś na niebieskiem stronie, idź po ich blue i na odwrót.

23. Jeśli każdy radzi sobie dobrze (top, jungle, mid), po prostu nie umieraj i daj się wycarry’ować.

24. Jeśli przeciwny ADC ma globalnego ulta – zawsze bądź uważny, gdy się cofasz.

25. Kiedy grasz przeciwko Blitzcrankowi, nie popisuj się i nie wystawiaj na złapanie. Ale jeśli nie ma on swojego graba, wykorzystaj to (np. przez obijanie a nawet zabicie go).

26. Jeśli jesteś w punkcie, w którym przeciwny support może użyć na tobie CC i możesz umrzeć, nawet do niego nie podchodź. Nawet jeśli to Soraka.

27. Jeśli przeciwnik ma globalnego ulta lub niewidzialność, nieprzerwanie myśl o tym podczas meczu.

28. Zawsze pamiętaj, że Zac i Nocturne mogą zgankować poza twoją wizją.

29. W większości przypadków, próbuj używać uzdrowienia dla swoich sojuszników na moment przed ich śmiercią. Nawet ta dodatkowa sekunda w której pozostaną żywi, może wysnowballować Twoje gry.

30. Nie spuszczaj oczu z mapy, jeśli przeciwnicy mają Aurelion Sola. Ten bohater zawsze będzie szukać okazji do roamowania, jeśli nie ma go na midzie, więc nie daj się mu zgankować.

31. Jeśli przeciwnicy mają podwójnego teleporta, a Twoja drużyna nie ma wcale, lepiej w ogóle nie walczyć na bocie.

32. Staraj się nie używać Magical Journey przeciwnego Barda. Myśl o tym tak, jak o CC i że jeśli się “przejdziesz” takim tunelem, zostaniesz na wyjściu najpewniej ogłuszony.

33. Jeśli masz Jannę, Sorakę, Nami lub jakikolwiek typ supporta z uzdrowieniem lub tarczą, kiedy będziesz mieć niski poziom zdrowia, zawsze im ufaj i kontynuuj potyczki. Kiedy cooldown tego typu umiejętności zniknie, prawdopodobnie wygrasz walkę.

34. Patrzenie na ruchy przeciwnych bot lanerów może Ci powiedzieć, czy zbliża się gank, czy też nie (wiele osób chwilę przed gankiem zachowuje się podejrzanie).

35. Dobrze jest nękać wroga, jeśli pushujemy jego wieżę. Jeśli przeciwny mid laner ma zły clear fali minionów, to po prostu spushuj wieżę na bocie i idź na mida po wieżę stamtąd.

36. Jeśli masz Żądzę Krwi Watażki, przeprowadzaj trade agresywnie. Jeśli masz Ferwor Walki, wykonuj wymiany bezpiecznie.

37. Nie wahaj się, jeśli widzisz możliwość zabicia używając flasha. W momencie kiedy skończysz kalkulować swoje obrażenia, idź odważnie po killa.

38. Kiedy zostajesz zgankowany, a przeciwny jungler nie trafi swoją umiejętnością z CC, śmiej się z niego i zbij go potem dotkliwie.

39. Jeśli Twój jungler jest na topie, przeciągnij falę w swoją stronę. Jeśli jest na dolnej stronie mapy, pushuj i daj wizję.

40. Nie rozmawiaj w grze na chacie. Możesz wygrać, jeśli po prostu będziesz rozgrywać mecz, więc nie ma tu powodu by psuć innym zdrowie.

ADC

41. W Solo Queue, zaufaj swoim mechanikom. Odważne solo kille podwyższają Twoje winratio.

42. Naucz się, kiedy jesteś słaby i kiedy masz więcej siły. Na przykład Ezreal jest silny zanim się cofnie, ale kiedy cofa się do bazy po itemy, staje się śmieciem.
(tłumacz z koreańskiego nie jest pewny, o co chodziło autorowi oryginału w tym punkcie. Ale przypuszcza, że odnosi się to do buildu z łezką).

43. Jeśli leczysz się będąc pod działaniem E Varusa (Grad Strzał), uleczysz się za mniej. Dużo ludzi o tym nie wie.

44. Idealnym sposobem, na który chcesz lane’ować jest ciągłe pushowanie w kierunku ich wieży, tak, że może przyjść przeciwny jungler (Oczywiście, nie daj się zgankować. Jeśli przeciwny bot woła o swojego junglera, może on stracić wiele na wywieraniu presji na midzie/topie).

45. Jeśli przeciwny support ma umiejętność, która może uratować (ult Zileana, latarnia Thresha itp.), zawsze o nich pamiętaj i korzystaj z okazji na kille. Nie flashuj po kogoś, kogo uratuje super umiejętność Zileana.

46. Kiedy walczysz na bocie (czasem razem z junglerem), powinieneś dać priorytet swoim celom w takiej kolejności:
Umiejętność ADC/Supporta, która może uratować > Jungler z buffem > Papierowy jungler > ADC > Tank jungler > Support
(Umiejętność, która może uratować to np. ult Zileana, latarnia Thresha, ult Kalisty).

47. Jeśli idzie na Ciebie fala, ale przeciwny bot laner Cię nie nęka, po prostu przytrzymaj falę swoim championem. Wieże nie regenerują sobie zdrowia, ale Ty tak.

48. Jeśli cofasz się, ale przeciwny support trzyma falę tak, że nie obija ona wieży, idź i po prostu odpushuj go, póki fala nie zacznie bić wieży.

49. Zawsze informuj, że wrogowie zniknęli z zasięgu wzroku – Miss/MIA/SS. W ten sposób Twoi towarzysze pozostają przy życiu, a Ty zaoszczędzisz sobie słuchania wyzwisk, gdy któryś z nich zginie. Zawsze pinguj o tym 5 razy!

50. Proszę, przestańcie grać tym przeklętym Lucianem. Dlaczego gracie tak śmieciową postacią?

To tyle, jeśli chodzi o rady tego Koreańczyka. Mamy nadzieje, że choć część z nich będzie dla Was pomocna i poprawicie swoje umiejętności grając jako ADC. Napiszcie, jak podobały Wam się te wskazówki. Gracie dużo jako ADC? Czy może zrezygnowaliście z tej roli w sezonie 7?
Jesteśmy ciekawi waszych opinii.