5 rzeczy, które powinien rozważyć support main

Bycie dobrym supportem wymaga naprawdę niemałych umiejętności. Oto kilka wskazówek, do których powinien zastosować się prawdziwy support main. Zapraszam!

Autorem poniższego poradnika jest użytkownik Reddita, qqqleesin. Miłej lektury!

Stwierdzenie, że jako support nie możemy wycarrować gry, już dawno odeszło w niepamięć (a przynajmniej powinno). W obecnym sezonie to właśnie support razem z junglerem mogą zdecydować o tym, czy gra zakończy się zwycięstwem, czy porażką.

Znaleziony obraz


5 rzeczy, które powinien rozważyć support main


Odkąd wprowadzono patch, wycofujący lasery z wież przy inhibitorach, a także zmieniający ilość otrzymywanego doświadczenia w dżungli, przez co ścieżka, z jaką porusza się przeciwny leśnik jest niemalże nie do przewidzenia, uważam, że najbezpieczniejszą rolą do wyboru, będzie właśnie support. Przedstawiam Wam więc 5 rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę, jako support main. Zapraszam!

1. Nie potrzebujesz dużo farmić

Możesz po prostu starać się obijać przeciwników, odciągając ich tym samym od farmy. Nie musisz także martwić się o ilość złota, jaką posiadasz, a także jakie przedmioty powinieneś zakupić. W momencie gdy posiadasz soczewkę do czyszczenia wrogich wardów, Sighstone’a do zapewnienia wizji, a także gdy wiesz jak bronić swoich sojuszników lub jak zainicjować dobrą walkę – to wystarczy!

2. Supporci są mniej obwiniani za błędy

Zazwyczaj gdy zagracie gorszą grę, jedyną obwiniającą Was osobą będzie ADC, który dzielił z Wami linię. Nie martw się więc o to, że będziesz obarczany winą przez innych sojuszników. Nie powinieneś także otrzymywać na twarz niezwykle irytujących pingów w kształcie “?”, dopóki nie zrobicie czegoś naprawdę głupiego.

3. Gdy Twój ADC ma wystarczającą przewagę i umiejętności, możesz pomóc pozostałym liniom  

Jak wspomniałem wcześniej, w tym sezonie największą rolę odgrywają support wraz z junglerem. Rotacje pomiędzy liniami, a także liczne ganki ze swoim junglerem, pozwalają w prostszy sposób zapewnić sojusznikom przewagę. Im więcej zabójstw zdobędą Twoi sojusznicy przy Twojej pomocy, tym więcej asyst dostaniesz. A im więcej asyst posiadasz, tym więcej złota znajduje się na Twoim koncie.

4. Supportowanie wcale nie jest nudne

Rola supporta w odczuciu wielu graczy sprawia więcej przyjemności i satysfakcji, aniżeli gra na przykład na środkowej alei, czy też w dżungli. Starą zasadą supportów jest zapewnienie Waszemu ADC jak największej przewagi, a także ułatwienie mu zdobywania kolejnych przedmiotów. Oto kilka wskazówek, czym powinien zająć się wspierający:

 • Obijaj przeciwnika, wywieraj na nim presję, gdy tylko będzie chciał dobijać miniony
 • Nie próbujcie wykonywać ProPlaysów – jest to zbyt ryzykowne i w łatwy sposób może zapewnić przewagę… przeciwnikowi!
 • Wardując, zwracajcie uwagę na objectivy, które Wasza drużyna stara się zdobyć. Zapewnijcie wizję w miejscach, w których możecie spodziewać się przeciwnika
 • Pomagajcie w walkach! Nie liczcie na to, że Wasz ADC zada całość obrażeń. Pomóżcie mu w tym. Starajcie się również przewidzieć zamiary przeciwnego Junglera i pokrzyżować mu plany, na przykład poprzez counter-gank.

5. Nie feedujesz zbyt bardzo

Role, które są zdane w większości na siebie, czyli top, mid oraz jungle, zazwyczaj giną od pojedynków 1vs1, od ganków, które otrzymają, a nieraz także od tower dive’ów. Jako support pamiętajcie, że nie jesteście zdani jedynie na siebie! Macie ze sobą partnera na linii. Powinniście się zgrać z nim na tyle, aby odczytywać jego zamiary. W momencie, gdy zostaniecie zgankowani, nie jest to wyłącznie Wasza wina. Odpowiadacie za to wspólnie i powinniście o tym doskonale wiedzieć.

Znaleziony obraz

Mam nadzieję, że chociaż kilka z wyżej wymienionych porad choć w niewielkim stopniu ułatwią Wam rozgrywkę na dolnej alei. Zachęcam do oceniania, jak i do dyskusji na ten temat. 

 • Karmina

  “W momencie, gdy zostaniecie zgankowani,
  nie jest to wyłącznie Wasza wina. Odpowiadacie za to wspólnie i
  powinniście o tym doskonale wiedzieć.” <- szkoda że tak mało ADC wie o tym że ma w plecaku darmowego warda, czasem specjalnie pinguje ile zostało mi czasu do kolejnego warda (zwłaszcza w początkowych minutach gry) z nadzieją że strzelec zrozumie sugestie i postawi tego warda, szkoda że kończy się na pingowaniu

 • Nieszczęsny

  “rzeczy, które powinien rozważyć każdy support” – myślałem, że jakieś cenne pro wskazówki, a tutaj głównie zachęcanie do grania supportem XD To już chyba każdy support rozważył skoro na tej roli gra. Mogę od siebie dodać wskazówkę raczej dla nowych graczy, że grając supportem w fazie laningu warto zwracać uwagę na zużyte umiejętności przeciwnika i ilość minionów na linii przed inicjacją walki. Trzeba też zerknąć na mapę albo śledzić poczynania wrogiego junglera. Widząc, że tresh nie trafił hookiem, a enemy jungler był przed chwilą w okolicach topa, a przeciwnicy nie mają hordy minionów, które będą bić jak wieża – można wbijać i raczej lepiej wyjdziemy w tej wymianie. Warto pamiętać o wyczerpaniu, które może zmienić losy walki, dzięki redukcji obrażeń, ale także spowolnieniu, dzięki któremu przeciwnik jest łatwiejszy do trafienia skillshotami. Rzucając najpierw exhausta możemy zachować nasze cc na potem. A rada, która się i tak najbardziej przydaje to ignorowanie flamujących adc i dobry kontakt z normalnymi, bo często współpraca na dolnej alei jest ważniejsza od skilla.

 • Elemoisa

  Cały czas gram na supporcie tak jak to opisane powyżej i nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że to najmniej obwiniana rola… Ile by się tarczek nie dawało czy heala czy dmg to wiecznie “support noob”.

 • n4zarh

  Ad. 1 – w dużej części tak, ale w pewnym momencie nawet support powinien mieć dość kasy, by nie zostać w tyle z przedmiotami. Nie można przesadzać w drugą stronę – to nie sezon 3, gdzie support wykorzystywał każdy grosz na kupienie wardów i oracla, zostawiając sobie tylko kasę na buty i HoG/Philo…
  Ad. 2 – nie wiem czemu narzekanie na suppa który nie robi swojej roboty miałoby być mniejsze niż na topa. Zamiast “supp suxx” zobaczymy po prostu “bot suxx”. Żadna różnica, poza tym że mamy jeszcze ADC który wiecznie pyszczy o nasze błędy.
  Ad. 3 – *pozostałej linii. Pomagamy tylko midowi – jeśli mamy czas na pomoc topie, to znaczy że jest albo bardzo korzystna sytuacja na bocie, albo bardzo niekorzystna na topie.
  Ad. 4 – ludzie nie lubią grać suppem, ponieważ czują że mają mały wpływ na walkę. Najpopularniejszy jest DPS, następnie tank, potem dopiero wsparcie – było tak niemal w każdej grze i to się raczej nie zmieni.

  Ad. 5 – buhahahahhahahaha 🙂 jak w innych punktach zasadniczo było w porządku, tak w tym autora poniosła ułańska fantazja. Top czy mid umierają od 1v1 lub ganków, ale w przypadku bota jest lepiej, bo umierają w wyniku… 2v2 lub ganków? Poza tym “odczytywanie zamiarów” dotyczy głównie ADC – to support powinien inicjować walkę w większości wypadków (wyjątkiem jest np. Ashe ze swoim ultem). Nie ma ŻADNEJ różnicy między topem, midem a botem w przypadku feedowania – poza tym, że na bocie od początku trzeba współpracować z teammatem, a jedna wygrana wroga może oznaczać ~600 golda przewagi z samych killi zamiast 300.

 • Buff Kata Szmato

  Czas iść Katarinom na supporta 🙂 Kiery Gejm Madafaka

  • Dr Victor

   Thresh cie zniszczy ahahha

 • Volt

  Kappa trochę z tym pomaganiem. Ostatnio grając poszedłem pomóc midowi bo sobie nie dawał rade. A mój inteligenty adc rozpoczął push lane. Wiadomo jak to się skończyło mid zdobył killa, a adc mnie zwyzywał ze mu nie pomogłem .

  • n4zarh

   Czasami warto ostrzec ADC o tym, że schodzisz z linii, choćby pingiem. Wiadomo że to jest jego wina że nie patrzy wokół siebie, ale niektórzy są zbyt zafiksowani na jednej rzeczy i nie dostrzegają niczego wokół dopóki się do nich nie krzyknie.

   • PrzyjaznyPomidor

    Dokładnie !
    i np. jak jungler gankuje to też powinien pingować z wyprzedzeniem że wchodzi na linie

 • Kapusta Polna

  “Supporci są mniej obwiniani za błędy”
  Przecież jak adc zginie to ZAWSZE wina supporta, nieważne że zginął z własnej głupoty.
  Raz miałem sytuację, że gościu na mnie wrzeszczał bo nie użyłem mu ulta na 4 poziomie XD

  • Miłosz Nowak

   Śmiej się, pół roku po reworku Soraki, taki koleś (jinx) wrzeszczał na mnie i pisał report soraka na chacie, że mu many nie dawałem ;-;

   • Skey

    Ostatnio grałem z genialną mfką
    stanąłem pod turretem,pingując że enemy lee sin gankuje,a ona bez minionów poleciała w dwóch (+ lee w drodzę) flejmiąc że jej nie pomogłem (wraz ze swoim premadem,zedem o którym nawet nie chce mówić)

   • BananaSorakaMain

    A jakże 😀 niezliczoną ilość razy musiałem to znosić hehe

  • BananaSorakaMain

   Bardzo się z Panem zgadzam ^^ no i jeszcze “Nie próbujcie wykonywać ProPlaysów” czy wy uważacie ,że osoba grająca tą rolą jest najprawdopodobniej słaba? ile razy robiłem “sick playz by janna/leona” pod turretem zabijając 3 typa … no bez przesady można i wręcz powinni próbować aby się tego nauczyć i opanować ^^