League of Legends r.

30 porad – od zera do Mastera

Pewnie słyszeliście o wyzwaniach typu "w 10 dni do..." itp. Kolejny gracz podjął się takiego wyzwania i udało mu się wbić Mastera. Dodatkowo udzielił 30 porad, jak powtórzyć jego sukces. 

Pewien gracz na serwerze brazylijskim, postanowił założyć nowe konto i z czystą kartą zacząć wspinaczkę po drabinie rankingowej. Szybko udało mu się wbić Mastera. Jednak nie to było najciekawsze. Po tym osiągnięciu postanowił podzielić się z innymi graczami, jak postępować, by osiągnąć więcej sukcesów w grach rankingowych. Niżej przedstawiamy Wam 30 porad, które ułożył.

30 porad - od zera do mastera

30 porad – jak wygrywać więcej gier rankingowych:

1. To jest najważniejsze: po wzięciu bocznego inhibitora, ZGRUPUJCIE SIĘ na przeciwległej linii (cała piątka, chyba że masz Teleport). To najprawdopodobniej oczywiste, ale ludzie nie robią tego, bo z jakiejś przyczyny zaczynają pushować mida/linię z wziętym już inhibitorem. Jeżeli zniszczycie inhibitor na midzie, powinniście iść na górną aleję, jeśli Baron jest żywy, albo dolną – jeśli jest martwy. Nigdy nie zostawajcie na midzie.

2. Po wzięciu Barona, proszę, cofnij się do bazy. Riot wprowadził ten buff na szybki recall oczekując, że użyjecie go dobrze po wzięciu Barona – nie walcząc z przeciwnikami mającymi pełne zdrowie, samemu będąc na 60% hp albo mniej.

3. Wieże są głównym celem w tej grze! Nie oddawaj łatwo wieży, chyba że jest to niemożliwe. Zwłaszcza nie oddawaj łatwo wież drugiego poziomu. Widziałem ludzi oddających je bez żadnej przyczyny. Ponadto, po wzięciu Smoka Ziemi (Mountain Drake), wszyscy zadają bardzo dużo obrażeń wieżom – nawet jeśli nie jesteś ADC, proszę niszcz wieże razem ze swoją drużyną.

4. Jeżeli jesteś junglerem, a żywy jest smok albo Baron, Nie marnuj swojego Smite’a w team fighcie lub na jakimkolwiek małym potworze z jungli! Używaj tylko niebieskich lub czerwonych Smite’ów w team fightach, jeżeli żaden z celów które wymieniłem wcześniej, nie jest żywy.

5. Jeżeli walka nie jest totalną miazgą, NIE warto brać JEDNEJ wieży Nexusa po wzięciu inhibitora, jeżeli przeciwnicy wrócą do życia za mniej niż 4 sekundy. Widziałem niezliczone gry, gdzie to poskutkowało ACE dla przeciwnika i prawdopodobnym odbiciem się. Branie dwóch wież Nexusa może się bardzo opłacać, jednak jest dużym ryzykiem i jest zależne od sytuacji (jeżeli większość Twoich wież albo inhibitorów jeszcze stoi, to warto). Jeżeli jest po 35 minucie gry, to nie warto.

6. Najlepsza kolejność brania smoków to: Smok Ziemi > Ognia >Wody > Powietrza. Nie oddawaj łatwo Smoków Ziemi i nie walcz mocno o Smoki Powietrza. Pamiętaj, że jeden Smok Ziemi jest lepszy niż 3 Smoki Powietrza. Najlepsza kolejność brania/obrony inhibitorów to: bot > top > mid.

H2P

7. Nie spodziewaj się, że twoja drużyna nie będzie podejmować żadnych działań. Zamiast tego, rzucaj okiem na mapę i warduj ważne punkty na liniach. Jeżeli midlanerem w przeciwnej drużynie jest Katarina/Ahri/LeBlanc/Zed/Twisted Fate, spodziewaj się, że będą oni na bocie w 80% przypadków, jeżeli nie będziesz w stanie ich zauważyć na mapie.

8. Jeżeli robisz bezpiecznego Barona (przy założeniu że nie jesteś junglerem), ale przeciwny jungler jest żywy, ZONE’UJ go (idźcie do niego stanowczo i spróbujcie zdobyć killa). Nigdy nie ufaj Smite’owi junglera. Jeżeli to Ty jesteś junglerem, spamuj pingiem na przeciwnego Lee Sina, tak by Twoja drużyna zauważyła, że może się nim “zaopiekować” (hehe), sprawiając że wzięcie Barona będzie na tyle bezpieczne, na ile to możliwe.

9. Jeżeli widzisz Katarinę albo Mastera Yi w przeciwnej drużynie przy wyborze bohaterów, weź do swojego teamu mocne CC, bez względu na wszystko. I znów, nie ufaj swojej drużynie w CC-owaniu przeciwników. Zanim rozniosą Twoją drużynę w drobny mak – lepiej skorzystaj z własnego CC. I jeśli jesteś supportem, weź Exhausta.

10. Jeśli widzisz Katarinę albo Mastera Yi w swojej drużynie, weź Morganę albo Kayle, jeśli to możliwe.

11. Jeżeli jesteś tank supportem, takim jak Braum, Leona czy Alistar, a Twoje ADC jest przyzwoite, peeluj go zamiast wbijać się w środek enemy teamu. Jeżeli Twoje ADC jest kiepskie, po prostu próbuj pomagać swojej drużynie albo peeluj mid lanera.

12. Jeżeli grasz junglerem, który jest słaby w early, albo przeciwny jungler to Shaco/Evelynn/Lee Sin, zacznij prosto od buffów dolnej alei (pomiń Skalniaki/Ponurnika), a potem idź na buffa z topa. To prawdopodobnie sprawi, że przeciwny jungler straci czas szukając Cię na buffie z bota, w czasie gdy Ty od razu będziesz robić drugi buff. Jeżeli nie jesteś junglerem, a w przeciwnej drużynie jest Shaco, Evelynn albo Lee Sin, spróbuj zaproponować, żeby Twój jungler zaczął prosto od buffa.

13. Jeżeli masz Klepsydrę Zhonyi przeciwko Zedowi, użyj jej tak szybko, jak tylko zacznie się animacja jego ulta. Dzięki temu nie zada Ci żadnych obrażeń i straci cooldown (dotyczy to też tarcz Sivir i Nocturna).

14. Nie ma potrzeby, abyś był na rzece/blisko jungli przeciwnika po 30 sekundach gry (chyba, że cala Twoja drużyna nadciąga). Po prostu zwarduj miejsca na invade i szybko wróć na swoją linię. Idź pomóc junglerowi w 1:30 jeżeli jesteś na bocie.

15. Jeżeli w przeciwnej drużynie jest Blitzcrank, możesz zacząć zarówno od buffa z topa, jak i zwardować miejsca, z których może grabnąć Twojego buffa w 1:40.

16. Kontrola dwóch krzaków na bocie jest ważnym kluczem do wygrania linii. Usuwaj wizję przeciwnika za pomocą pinków/czerwonych trinketów, żeby pomóc junglerowi w ganku, albo po prostu by zone’ować przeciwników bez bycia zauważonym. Poza tym, zawsze miej zwardowane 2 krzaki.

17. Warduj/używaj niebieskiego trinketa w krzaku naprzeciwko przeciwnika, zanim do niego wejdzie. W ten sposób nie stracisz go z oczu. Poza tym, jeśli teamfight toczy się przy krzaku, zawsze zadbaj o wizję w nim.

18. Nigdy nie rób drużyny full AD. NIGDY. Jeśli widzisz Zeda, Lee Sina i Yasuo/Riven/Talona w jednej drużynie, najlepszą opcją jest opuszczenie wyboru bohaterów.

32gVwMn

19. Jeżeli jesteś supportem, autoatakuj miniony, zanim zostaną uderzone przez wieżę. W ten sposób Twój ADC będzie mógł je last hitować.

20. Jeżeli jesteś supportem, WIEDZ, kiedy roamować. Nie zostawiaj swojego ADC, np. Jinx samego na linii przeciwko Alistarowi i Lucianowi, tylko dlatego, że myślisz, że możesz zgankować LeBlanc. Nie możesz, a Twoje ADC umrze/straci dużo expa i najprawdopodobniej będzie wściekłe. To samo dotyczy Barda i jego pasywki. Znaj dobry moment, aby zbierać swoje dzwonki.

21. Baron powinien być wardowany 24/7, bez znaczenia na etap gry. Jeżeli widzisz, że Twoja drużyna go nie warduje, kup niebieski trinket i umieść go blisko Barona.

22. Naucz się, kiedy opuszczać wybór bohaterów. Opuszczanie pierwszy raz w ciągu dnia kosztuje tylko 3 lp (NIE mmr) i 5 minut marnowania czasu. Jeżeli widzisz, że Twoja drużyna kłóci się o jakiś ostatni mecz, masz drużynę pod full AD, top Yasuo z winratio mniejszym niż 40%, albo widzisz drużynę przeciwną z trzema albo więcej broken postaciami (Azir, Ekko i Lucian w 6.10 na przykład) itp., opuszczanie jest tego warte!

23. Jeśli w drużynie przeciwnej jest nafeedowana LeBlanc, ważne jest, aby ADC miał Banshee jako trzeci item. Jeżeli jest to nafeedowania Lissandra, kup QSS jako trzeci item.

24. Nawet w Challengerze 90% chatu to czysto bezużyteczny śmietnik. Uwierz mi. Nie używaj go, chyba że to koniecznie i nie odpowiadaj na negatywne komentarze od Twoich sojuszników.

25. Jeżeli jesteś midlanerem, gankuj topa. Zazwyczaj jest to bardzo łatwy kill i sprawia to, że przeciwny toplaner będzie zły na swoją drużynę. Jeżeli widzisz, że Twój midlaner nie podejmuje działań, zapinguj 3 razy i idź na linię, na którą może on zroamować – zawsze najbezpieczniejszą drogą, wardując krzaki. Nawet w Challengerze, Twoja drużyna będzie ignorować Twoje pingi – zawsze jest lepiej pingować oraz podążać za lanerem, do potencjalnej walki na bocie 3v3 lub 4v4.

26. Jeżeli jesteś supportem, we wczesnych akcjach, zawsze używaj Exhausta/Ignite’a na przeciwnym ADC, jeżeli przeciwnicy użyli go na Twoim ADC. Jedyną sytuacją, w której nie powinieneś używać czaru przywoływacza na przeciwnym ADC, kiedy Twój ADC ma na sobie Exhausta/Ignite’a, jest czas, kiedy jesteś w 100% pewny, że Twój ADC nie może umrzeć w tej akcji (bądź tutaj ostrożny, Exhaust jest bardzo silny w początkowej fazie gry, może wygrać niespodziewane walki).

27. Jeżeli Twoja gra trwa mniej niż 25 minut, możesz rywalizować o barona nawet jeśli będzie to 1v5, 2v5. Po prostu IDŹ PO NIEGO! Nawet jeśli umrzesz, ale zatrzymasz Barona, będzie warto.

28. Zbanuj to, co jest broken na Twoim elo. Darius jest dobrym banem w Silverze – Bronzie, ale jest bezużyteczny na wyższym elo.

29. Zawsze próbuj grać z najlepszymi możliwymi specjalizacjami dla swojej postaci. Przeczytaj je wszystkie i naucz się ich. Jeżeli nie jesteś pewien, odwiedź probuilds i sprawdź masterki proplayerów na swojej postaci.

30. Nigdy się nie poddawaj! Sezon 6 jest prawdopodobnie najłatwiejszym sezonem, żeby się odbić. Po prostu graj i zawsze szukaj okazji do wygranej. to samo tyczy się odwrotnej sytuacji, nie zachowuj się źle/nie trolluj. Kiedy Twoja drużyna dominuje, po prostu skończ grę najszybciej jak tylko możesz.

Co sądzicie o tych radach? Są dla Was oczywiste i stosujecie je od dawna, czy może dopiero wcielicie je w życie? Która z tych 30 porad najbardziej Wam się podobała? Piszcie w komentarzach.

[latest_posts category=”leagueoflegends” count=”9″]

Źródło: klik