League of Legends r.

3 błędy, przez które przegrywasz gry

Zawodowi gracze też byli kiedyś w Brązie, grali beznadziejnie i popełniali błędy. Jak zaszli tak wysoko? Odpowiedź jest prosta - grali, uczyli się na własnych błędach i szukali informacji. Zdobycie umiejętności i wiedzy zajmuje wiele czasu, każda gra, z której wyciągniesz wnioski, sprawia, że jesteś trochę lepszy niż przed nią.

Jeżeli czytasz ten tekst, oznacza to, że chcesz coś zmienić w swojej rozgrywce, polepszyć swoje umiejętności. Jesteś na dobrej drodze ku temu – pierwszym krokiem będzie wdrążenie kilku nawyków, które sprawią, że nie będziesz przegrywał gry przez brak wizji lub inne podobne czynniki.

1) Nie używasz wardów lub używasz ich niepoprawnie.

Wizja na mapie jest bardzo ważna, pozwala ona kontrolować pozycję przeciwników. Dzięki niej widzisz przeciwnego junglera, który czeka w krzakach, żeby gankować Twoją linię oraz wrogiego toplanera, który właśnie teleportuje się do warda w krzakach.

 

Dlaczego przegrywasz przez to gry?

 • Ty i Twoja drużyna nie macie pojęcia o położeniu wrogów, przez co dajecie się łatwiej zaskoczyć lub uprzedzić w zabiciu smoka/barona.
 • Jeżeli myślisz, że tylko support powinien wardować, jesteś w wielkim błędzie.
 • Przez ciągłe trzymanie przy sobie dwóch wardów tracisz zasoby i wiedzę.
 • Nie kupujesz i nie umieszczasz wardów kontrolnych.
 • Wardy umieszczone w złych miejscach może i dają wizję, lecz nie dają potrzebnych informacji.

Jak to poprawić?

Pamiętaj, żeby zawsze używać wardów. Często zerkaj na mapę, by upewnić się, że wizja jest w najważniejszych miejscach. Nie żałuj 75 golda na kontrol warda, może uratować Ci życie.

Dodaję link do poradnika, gdzie pokazane jest, jak rozstawiać wardy – klik!

2) Przeprowadzasz trade’y w złych momentach.

Trade’owanie to główna część LoL-a – jeżeli będziesz przeprowadzać wymiany z przeciwnikiem w nieodpowiednim czasie, może to się skończyć bardzo niekorzystnie. Kiedy jesteś pod wieżą wrogów, nie masz HP i many, lepiej się cofnąć, niż narazić na gank od junglera. Kiedy widzisz, że przeciwny jungler właśnie umarł, możesz popchnąć linię i zawalczyć z przeciwnikiem.

Dlaczego przegrywasz przez to gry?

 • Każda zła wymiana, przez którą Ty musisz się cofnąć do bazy, a przeciwnik nie, lub Twoja śmierć, przyczyniają się do tego, że tracisz farmę i EXP.
 • Jeżeli wysuniesz się za bardzo do przodu przed teamfightem, żeby obić przeciwnika i umrzesz, narażasz drużynę na przegraną walkę i stracone cele takie jak smok lub wieża.
 • Walczysz bez wizji, przez co łatwo do Cię zajść i zabić.

Jak to poprawić?

Pamiętaj, by obserwować mapę przez zaczęciem walki. Unikaj walki, jeżeli jesteś w tyle, skup się wtedy na farmieniu.

3) Tilt i rozkojarzenie nie są dobrymi sojusznikami. 

Masz gorszy dzień lub zdenerwowałeś się i chcesz odreagować? Liga Legend to nie jest w takim wypadku najlepszy pomysł. Przegrywanie, toksyczni gracze i faile to nieodłączna część LoL-a. Jeżeli przegrywasz kilka gier z rzędu, lepiej będzie ochłonąć i zająć się czymś innym.

Dlaczego przegrywasz przez to grę?

 • Grając pod wpływem tiltu, mniej zauważasz, przez to częściej giniesz lub popełniasz błędy.
 • Mimo że Twoja drużyna wygrywa wszystkie linie, Ty swoją przegrałeś – flamienie na wszystkich nie jest dobrym rozwiązaniem.
 • Brak koncentracji sprawia, że zaczynasz popełniać dziwne niepotrzebne akcje, co może wywołać tilt.

Jak to poprawić? 

Zrób sobie przerwę, jeżeli ciągle przegrywasz. Przestań obwiniać drużynę, skup się na sobie. Jeżeli zaczniesz popełniać głupie błędy, przestań grać. Dołączam jeszcze poradnik, który podpowie Ci jak radzić sobie z tiltem – klik!