r.

Overwatch – Co to takiego?

Overwatch, termin zapewne znany większości graczy CS:GO. Jest to funkcja w grze, która pozwala oglądać dema meczy, w których zreportowano graczt za używanie potocznie określanych "haxów" czyli oszustw, hacków.

Aby móc korzystać z Overwatcha potrzebujesz:

  • 150 Wygranych Gier Turniejowych
  • Rangę minimum Gold Nova I
  • 350 Godzin w grze

Jak widać nie jest problemem zdobycie możliwości korzystania z Overwatcha dla średnio zaawansowanych graczy. Wymagania są dosyć niskie, dlatego że aktualnie oszustów i hackerów w Counter-Strike’u jest niezwykle dużo i same kryteria są dopasowane tak, aby większość graczy mogła korzystać z Overwatcha po tym jak zdobędzie odpowiednie doświadczenie w grze

Jak korzystać z Overwatcha?

Jeżeli spełniamy już kryteria korzystania z “Nadzoru”, to w takim razie jak uruchomić pierwsze demo? Nie jest to zbyt skomplikowane, w górnej części ekranu pojawi nam się gruby pasek informujący nas o tym, że mamy dostęp do Overwatcha. Jedyną czynnością, którą należy wykonać jest kliknięcie w klawisz “Download Evidence”/”Pobierz Dowód”. Demo trwa z reguły 10-15 minut. W demie ujrzymy część gry, w której podejrzany wykonał najwięcej ciekawych akcji. Dzięki temu nie musimy oglądać rund, w których nic się nie dzieje.

ilgh8m

Jak wydać ostateczny werdykt?

Gdy zakończymy oglądanie dema będziemy mieli dwie opcje: włączyć demo ponownie lub wydać werdykt o podejrzanym. Oceniamy demo pod 4 względami:

  • Używanie wspomagania wizji
  • Używanie wspomagania celowania
  • Griefing – Przeszkadzanie sojusznikom w grze
  • Inne oszustwa

I tutaj zaczynają się schody, odpowiedzi na każde kryterium werdyktu są tylko 2. Jesteśmy pewni, że podejrzany używa danego oszustwa lub nie ma wystarczających dowodów aby to stwierdzić. Nie ma “może” albo “czasami”, jest tylko “Tak” albo “Nie”. Dlatego potrzebne jest spore doświadczenie w grze aby móc dokładnie określić czy dany gracz oszukuje. Musimy odróżnić zwykłe szczęście lub umiejętności od faktycznego oszukiwania. Gdy wydamy werdykt demo zostaje przesłane do innych graczy. Na koniec tego koła fortuny demo trafia do pracowników Valve gdzie przechodzi ostateczna ocenia zachowania podejrzanego gracza. Nie wiemy na jakiej zasadzie się to odbywa, ale jest to prawdopodobnie zbliżone to tego jak gracze “łapią cheaterów”.

W Overwatchu możemy zobaczyć wiele rzeczy, czasami może być to wręcz śmieszne jak gracz używa oszustw nie umiejąc wystrzelić serii z karabinu w przeciwnika z 2 metrów. Czasami dema nie wywołują na nas większego wrażenia, a czasami wręcz przeciwnie. Wiele graczy publikuje swoje przygody w Overwatchu np. na YouTube. Najpopularniejszym “detektywem” na polskiej scenie CS:GO jest zdecydowanie Izak. Z pewnością go znacie i wiecie jak zabawnie mogą wyglądać dema zreportowanych graczy za oszukiwanie.