E-sport rośnie w siłę – na czym właśnie polega?
Wartość rynku e-sportu rośnie z roku na rok i już teraz jest to branża, która pod względem kapitalizacji wyprzedza wiele tradycyjnych sportów. Wraz z upowszechnianiem się gier komputerowych rozumianych jako całkowicie profesjonalne miejsce rywalizacji sportowej branża zyskuje ogromny kapitał skoncentrowany wokół marketingu. Obecne tendencje na płaszczyźnie popularyzacji e-sportu przypominają nieco relację pomiędzy rynkiem gier wideo a światową produkcją filmową na początku XXI wieku. Od ładnych kilku lat wiemy doskonale, jaki jest ostateczny rezultat tej potyczki. Branża gamingowa jest popularniejsza i zarabia znacznie więcej, niż całe Hollywood.
W co grają e-sportowcy i jak się przygotowują?
Rozgrywki e-sportowe to profesjonalne zawody i konkursy w różnych grach komputerowych. Do najpopularniejszych należy Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO), League of Legends (LEC LoL), Quake, StarCraft II, HeartStone: Heroes of Warcraft, DoTa II. Zespoły nierzadko mają własnego trenera, zawodników rezerwowych, a przygotowanie do meczów online przypominają całkowicie przygotowywanie się piłkarzy do starcia na boisku. Konieczny jest odpoczynek, zachowanie koncentracji, spokój mentalny. Najlepsze drużyny na konkursach goszczone są w niezwykle luksusowych warunkach hotelowych, z zapewnioną pełną opieką psychologiczną. E-sport na naszych oczach stał się pełnosprawną gałęzią sportu i nie ma co do tego już żadnych wątpliwości! O największych turniejach i rozgrywkach przeczytasz na sport.betfan.pl.
5 najlepiej zarabiających polskich e-sportowców
Największych czempionów polskiego e-sportu nie brakuje. Na pierwszym miejscu Filip „NEO” Kubski, z wynikiem ponad 728 tysięcy dolarów zarobionych wyłącznie na e-sporcie. W przeliczeniu na PLN daje to NEO ponad 2,1 miliona złotych (w zależności od kursów walut). Drugie miejsce należy do Wiktora „Taza” Wojtasa. Pod względem zarobków nie ma większych różnic w tej części podium. Taz zgromadził na e-sporcie majątek szacowany na ponad 714 tysięcy dolarów. Podium zamyka Jarosław „pashaBiceps” Jarząbkowski z uzyskanymi w trakcie kariery 623 tysiącami dolarów. Czwarte i piąte miejsce najlepiej zarabiających polskich e-sportowców należy do – kolejno – Janusza „Snaxa” Pogorzelskiego (610 tys. dol.) i Pawła „byali” Bielińskiego (570 tys. dol.).
W co grają polscy e-sportowcy najczęściej?
Cała przedstawiona piątka najlepiej zarabiających polskich zawodników w e-sporcie reprezentuje Counter-Strike. Należy dodać, że – obok League of Legends – to najpopularniejsza gra e-sportowa świata.
Mamy jednak wielu zawodników, którzy wyspecjalizowani się w innych grach. Artur „Nerchio” Bloch zdobywa sukcesy, grając profesjonalnie w StarCraft 2, Marcin „Jankos” Jankowski” – w League of Legends. Mamy też wielu zawodników specjalizujących się w DOTA II w innych grach.
Zawody e-sportowe rozgrywane są w wielu dziedzinach. Funkcjonują także w obrębie takich produkcji, jak Call of Duty, Rainbow Six, Rocket League, FIFA czy Team Fortress. Z roku na rok zawodników e-sportowych przybywa, a rywalizacja staje się coraz trudniejsza. Jednocześnie obserwuje się też popularyzację dziedziny i większą atrakcyjność finansową przyznawanych nagród.