r.

eBettle oszustami?

Polska drużyna, która jakiś czas temu zakwalifikowała się do ESL ONE w Kolonii, została posądzona o sprzedawanie meczy. Są na to bardzo duże argumenty.

Ostatnio eBettle zakwalifikowało się do Kolonii. Dzisiaj zmierzyło się z Epiphany [dalej oznaczony jako Ep] – zespołem niższego tieru – w meczu rozgrywanym formatem BO3 podczas turnieju DingIt! eBettle było mocnym faworytem, żeby wygrać, z kursów na CSGL mieli ponad 80%. Większość użytkowników zgadzało się z tym według swojej analizy.

Mapy, jakie zostały wybrane to: MIRAGE (wybór Ep), Overpass (wybór eB) i Train (wybrany losowo). Za każdy razem, gdy eB oraz Ep się spotykali (3 razy), Polacy wygrywali. (Choć te zwycięstwa były na turniejach LAN). Nawet w dogrywce na Trainie wygrało eB. Pierwsza mapa była dla Ep, ponieważ wygrali 16-13. W następnej mapie eB ładnie rozpoczęło, kończąc pierwszą połówkę po stronie terrorystów 9-6. EP zaczęło się podnosić, ale eB się nie poddawało. Kiedy był wynik 14-10, nagle zaczęli tracić rundy i Ep doprowadziło do dogrywki.  Najśmieszniejsze jest to, że większość rund traconych przez Polaków zostało wygranych w dziwny sposób, a mianowicie: zawodnicy nie kupowali defuserów i po prostu wybuchała bomba.

W dogrywce podejrzenia ujrzały światło dzienne. Hyper – gracz kiedyś skazany za cheatowanie – kupił 3 razy Negeva – identycznie, jak zawodnicy KILLERFISH, co potem doprowadziło ich do zbanowania na CSGL. Warto również zauważyć, że chwilkę przed meczem kurs przesunął się z 85% na 81%. To nie jest mocno podejrzane, ale trochę dziwne, że przed meczem tak nagle się to zmieniło. Zwłaszcza, że nie było żadnej wieści, że Ep będzie mieć przewagę.

Również rallen – oskarżony kiedyś o oszustwo, ale nigdy nie zostało mu to udowodnione (i osobiście uważam, że jest czysty) – jest przyjacielem Stormberga. Dla tych, którzy nie wiedzą kim jest w/w Stomberg: to osoba, która posiadała bardzo, bardzo dużo kont na CSGL. Ustalał umowy z zespołami, które będą oddawać mecz, a on osiągał ogromne zyski i dzielił się nimi z członkami zespołów.

Dowody:

Stormberg + rallen na jednej liście znajomych.

Orginalny Reddit, gdzie Stormberg został wystawiony: https://www.reddit.com/r/GlobalOffensive/comments/2vhq7s/onlinebots_vs_id_legendary_antithrow/

 

Odpowiedź CSGL na w/w dowody:

Rallen był najwyraźniej członkiem ustawiania meczów już przed: http://www.hltv.org/news/13437-alsen-caught-losing-on-purpose

Gruby, inny członek zespołu, również dziwnie się zachowuje. Zareagował bardzo agresywnie, kiedy na Facebooku wypytywano o jego ostatnią grę z Negevem, ale co prawda – może być po prostu zirytowany na ludzi, którzy ciągle do niego piszą i płaczą o utracone skiny. Nie skupiajmy się tylko na podejrzanych zachowaniach, nie dajmy się ponieść fantazji.

Teraz istnieje możliwość, że eB po prostu zawiodło w tym meczu. Może rozgrzewali się do Kolonii. nie traktując tej gry na poważnie. Stomberg i rallen to może być zbieg okoliczności. Możliwe także, że eB jest bardzo słabe przez Internet, a na LAN-ach po prostu wymiata. Zobaczymy, jak się rozwiąże ta sprawa.