Counter Strike r.

Szkolenia część pierwsza, czyli jak poprawić skill w CS-ie?

Witam Was serdecznie w pierwszej części serii porad dotyczących magicznego miejsca (w zakładce Graj > Znajdź grę), jakim jest warsztat

Przeważająca część graczy, czy to z CS-a, czy z League of Legends, nie przykłada w ogóle wagi do najistotniejszej części gry, czyli treningu. Rzucamy się na rankedy od razu po zalogowaniu, a później psioczymy, iż nam nie poszło. Mecze online, tak jak te w życiu prawdziwym, wymagają (chociaż większość ludzi ma to głęboko w nosie) rozgrzewki i ćwiczeń.

Na początku postaram się uargumentować swoje stanowisko, czyli uświadomić Wam, dlaczego nie warto od razu po odpaleniu grać rankedów, a później wymienię i opiszę mapki warsztatowe, na których możecie swój skill polepszyć!

Zapraszam do lektury!

Warm-up

rozgrzewka

Rozgrzewka jest dla mnie rzeczą świętą. ŚWIĘTĄ! Dla Was też powinna być. Moi znajomi często się ze mnie śmiali (kiedy byłem w silverze), że przed pierwszym rankedem, jaki grałem danego dnia, musiałem się rozgrzać przez 10-15 minut. Teraz już się nie śmieją. Jako pierwszy z naszej ekipy wbiłem Supreme Master First Class (Global wymaga zbyt dużego poświecenia czasu, którego obecnie nie posiadam).

W moim mniemaniu warm-up jest rzeczą niesamowitą, cudowną, genialną. Pozwala rozgrzać stawy, poprawić koordynację ręka-oko, która po całym dniu innych zajęć leży i kwiczy. Mentalnie nastawia mnie na grę i pomaga ocenić moje umiejętności, a co najważniejsze, poprawia samopoczucie. Co za tym idzie, nawet sama rozgrzewka potrafi polepszyć Wasz skill.

Trening

skill i trening

My CS-owcy mamy tą przewagę nad LoL-owcami, że posiadamy warsztat, komendy umożliwiające posiadanie nieskończonych zasobów gotówki, granatów, amunicji, przenikania przez ściany i wielu innych bajerów których ci drudzy mogą nam tylko pozazdrościć. Nie musimy czekać 6 minut aby odświeżył nam się cooldown na flash, nie musimy farmić przez X minut by kupić upragnione itemy, czy czekać na ulti nie wiadomo ile by raz (do tego źle) je wykorzystać.

Jesteśmy lepsi, jesteśmy fajniejsi, możemy szybciej opanować mechanikę gry, a co za tym idzie – osiągnąć rangę, która nas satysfakcjonuje.

Steam to niesamowita platforma. Umożliwia udostępnianie zawartości stworzonej przez społeczność (w dużej mierze za darmo). A uwierzcie mi, jeśli chodzi o Counter Strike: Global Offensive, jest ona OGROMNA. Wśród oceanu najróżniejszych map możemy znaleźć na prawdę ciekawe pozycje, które pomogą nam wyostrzyć refleks, zapanować nad recoilem, nauczą nas rzucać w odpowiednie miejsca granaty (chociaż to, najlepiej praktykować samemu na grze z botami, oglądając filmiki z YT – link), zrozumiemy sens bunnyhopa itd…

Gorąco was zachęcam do trenowania. Wystarczy poświęcić kilkanaście minut dziennie/tygodniowo, aby zobaczyć różnicę. Oceńcie moje rady dopiero po tym jak z nich skorzystacie. Jestem pewny, że nie będziecie zawiedzeni.

Poniżej rozpoczyna się część artykułu na którą wszyscy czekali (pewnie większość i tak oleje moje mentorskie paplanie) mapy treningowe!

Aim Training

aim traning

To jedna z moich ulubionych map, jeśli chodzi o naukę celowania, namierzania i refleksu. Jest dobra do rozgrzewki treningu. Większość z Was pewnie ją zna, a jeżeli nie, to proponuję ją ściągnąć. 

Nie będę się zbytnio rozwodził na temat możliwości tej mapy. Wszystkie tryby gry są przejrzyste, możemy wykorzystać każdą broń i dopasować odległość od celu do naszych preferencji.

W linku znajdziecie adres do wersji training_aim_csgo2, która w każdym calu przebija swoją poprzedniczkę. Jedyne, co trzeba zrobić, by ściągnąć mapkę, to jej subskrypcja poprzez zalogowanie się na Steamie.

link: Aim Training

Recoil Master

recoilmaster

Recoil/odrzut, to sprawa kluczowa w Counter Strike. “Pestkowanie” przeszło już dawno do lamusa, teraz każdy szanujący się gracz powinien znać odrzut swojej broni. Pomocną dłonią w tym temacie jest Recoil Master.

Każda z broni posiada wzór odrzutu. Ta mapka umożliwia jego śledzenie oraz analizę nabój po naboju. Jest dość prosta w obsłudze, a poza tym nad tarczą celowniczą widoczny jest ekran pokazujący cały wzór/linię jaką musimy wykonać by uzyskać 100% trafień. Jest on oczywiście zależny od czułości naszej myszki, jednak po kilku próbach mniej więcej poznamy zasięg ruchu dłoni potrzebny do jego wykonania.

link: Recoil Master


Kolejne przydatne mapy, poznacie w kolejnej odsłonie artykułu “Szkolenia część pierwsza, czyli jak poprawić skill w CS-ie?”. Zapraszam do komentowania i dzielenia informacjami na temat mapek, z których Wy korzystacie.

[latest_posts category=”counterstrike” count=”6″]