r.

Dostosowanie celownika do naszych potrzeb!

Posiadanie dobrego celownika może mieć ogromny wpływ na naszą grę. Może to robić taką różnice, że zamiast w głowę strzelimy w brzuch, a przez to tracimy na obrażeniach.

Przeczytaj także inne artykuły z działu CS:GO!

W kreatorze celownika mamy bardzo opcji, a mianowicie; kolor, rozmiar, styl i tak dalej. Wybór idealnego celownika dla nas może być bardzo trudne. Poradnik został specjalnie tworzony dla takich ludzi, którzy nie potrafią dostosować celownika pod siebie. Na początku omówię wszystkie ‘rodzaje’ celowników.

Dynamiczny vs Statyczny

Celownik dynamiczny rusza się i zmienia swoją wielkość podczas ruchu oraz podczas strzału. Jest to przydatne w jednej sytuacji – kiedy jesteśmy podczas biegu. Dodatkowo podczas pestkowania z AK-47 albo Desert Eagle wiesz dokładnie gdzie poleci kula, a podczas serii strzałów wiesz jak wygląda rozrzut, a to możesz wykorzystać przeciwko wrogom. Jest to dobre, ponieważ wiesz jak duży wpływ na Twój rozrzut ma ruch.

Statyczne celowniki służą dokładnością. Większość graczy, którzy używają celowników statycznych mają dużo doświadczenia więc nie potrzebują pokazywania jaki mają rozrzut w ruchu czy w biegu. Zrobienie ‘spraya’ (fullauto) jest o wiele prostsze do zrobienia z owym celownikiem.

Kropka a zwykły celownik

4iV6LDB

Kropka może obejmować wroga zerkając zza rogu jeżeli nie jest zbyt duża, albo przezroczysta. W przypadku zwykłego celownika jest to trudne, ponieważ zwyczajnie będzie nam zasłaniać wroga.

Kropki są zalecane, jeżeli liczysz na dokładność. Są one bardzo przydatne na krótkich/średnich długościach, ale trochę słabiej sprawdzają się na długich gdyż zdarza się, że celownik pokrywa się z celem. Kropka jest preferowana przez graczy do rund pistoletowych (szczególnie po stronie CT).  W pierwszej rundzie zależy nam na trafieniu przeciwnika w głowę, a kropka nam to jedynie ułatwi. Minusem używania kropki jest to, że niektórzy z jej użytkowników za bardzo skupiają się na strzeleniu headshot’a kiedy w tej chwili już dawno mogli zabić serią w ciało. To jednak zależy od osoby i nie musi zdarzać się każdemu.

gownoZwykły celownik znacznie zwiększa widoczność, a co najważniejsze jest dobry w walce na długie dystanse.

Klasyczne celowniki są postrzegane jako ‘łatwiejsze’ do używania przez graczy. Większość profesjonalistów używa w/w, a największym powodem jest przyzwyczajenie z CS 1.6 gdzie niestety nie mieliśmy takich możliwości w wyborze celownika.

Z otoczką czy bez?

Otoczka jest głównie wykorzystywana w celu zwiększenia widoczności celownika. Granica, która kontrastuje z kolorem głównym celownika gwarantuje nam widoczność zarówno gdy wokół nas jest ciemne lub jasne tło. Taka otoczka nie musi być konieczna w Twoim celowniku.

Kolor

Kolor głównie zależy od osobistych preferencji, ale jest kilka kolorów, które są najbardziej popularne.  Żółty ma wysoką widoczność na ciemnym tle, a na jasnych ścianach można się zgubić. Najpopularniejszymi kolorami wśród profesjonalnych zawodników są zielony i turkusowy. Najczęściej jest to z tego powodu, że takie kolory trudno znaleźć na mapie i nie będzie nam utrudniał gry. Każdy z tych kolorów ma kontrast do map.

Siedem styli celownika

style
Styl 0 (Domyślny, cl_crosshairstyle 0)

Jest to domyślny celownik w CS:GO. Celownik ten reaguje na jakiekolwiek ruchy Twojej postaci: bieganie, chodzenie, skakanie, strzelanie i przełączanie broni więc prawie przez całą grę się porusza, a to może być rozpraszające. Jest znacznie większy niż jest to konieczne. W owym celowniku możemy zmienić jedynie kolor.

Styl 1 (Podstawowy statyczny, cl_crosshairstyle 1)

Zwykły statyczny celownik. Nie reaguje na ruchy Twojej postaci, a dodatkowo także masz możliwość zmiany koloru.

Styl 2 (Klasyczny, cl_crosshairstyle 2)

Styl 2 to połączenie celownika klasycznego jak i dynamicznego. Cztery linie w środku lekko się poruszają, a te na zewnątrz pokrywają albo oddalają się  od ‘głównych’ liń podczas ruchów postaci.

Styl 3 (Klasyczny dynamiczny, cl_crosshairstyle 3)

Jest to klasyczny celownik CS:GO, ale rożni się tym od ‘Stylu 2’, że nie ruszają się linie na zewnątrz, a te wewnątrz. Celownik reaguje na wszelkiego rodzaju ruchy. Polecam ten CH dla początkujących, którzy potem chcą przejść na celownik statyczny. Jest on o wiele lepszy niż Styl 1 nie mówiąc nic o domyślnym.

Styl 4 (Klasyczny statyczny, cl_crosshairstyle 4)

Ten celownik to statyczna wersja Styl’u 3. Jego wygląd jest w pełni konfigurowalny oraz jest używany przez większość graczy.

Styl 5 (cl_crosshairstyle 5)

Celownik podobny do tego z CS 1.6, CH rusza się jedynie podczas odczuwania rozrzutu oraz zmieniania broni.

Styl 6 (cl_crosshairstyle 6)

Jest to także dynamiczny celownik jak w przypadku Stylu 5, 4 i 3, ale jego dynamikę możemy widzieć jedynie przy przełączaniu broni. Celownik jest w pełni konfigurowalny.

Warsztat pomaga: ‘crashz’s Crosshair Generator’

mapa

Jeżeli nadal masz problemy z stworzeniem swojego celownika to na ratunek przychodzi Ci mapa crashz’s Crosshair Generator w której dowolnie możesz zmieniać swój celownik i go konfigurować.

Dodatkowo na mapie masz przedstawione celowniki najpopularniejszych profesjonalnych zespołów CS:GO.