Sprzęt Gamingowy r.

[Recenzja] Klawiatura Natec Genesis RX66

Klawiatura gamingowa za nieco ponad 100 zł? Czy jest tak dobrze, jak obiecuje producent, czy może na solidny sprzęt dla graczy trzeba wydać nieco więcej? Natec chce za pomocą RX66 udowodnić, że wcale nie trzeba!

Zaczynając od spraw technicznych, klawiatura bazuje na przełącznikach membranowych, oferuje 3 kolory podświetlenia oraz szerokie opcje programowania klawiszy. Jednocześnie przypomina swoją droższą, mechaniczną siostrę RX88, jednak jest znacznie tańsza. RX66 posiada również funkcję Anti-ghosting oraz bogate oprogramowanie do personalizacji.

Jak widać, na papierze sprzęt prezentuje się zaskakująco dobrze. Czy jest taki również w praktyce? Zapraszam do recenzji.

Klawiatury Natec Genesis RX66

genesis rx66

Zawartość pudełka

W pudełku, oprócz samego sprzętu, znajdujemy płytę ze sterownikami oraz prostą instrukcję obsługi. Nie jestem fanem dodatkowych gadżetów od producenta, więc ich brak specjalnie mnie nie przejmuje i jest w pełni zrozumiały, biorąc pod uwagę cenę klawiatury.

Wykonanie

Po umieszczeniu sprzętu na miejscu, uwagę zwraca mało solidna konstrukcja na środku. RX66 po prostu ugina się pod naciskiem palca. Na szczęście, sytuację ratuje wygląd urządzenia, który nieco odwraca uwagę od wad konstrukcyjnych. Przyznaję, że estetycznie klawiatura zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

Przechodząc dalej, RX66 została wyposażona w antypoślizgowe podkładki oraz nóżki, które mają za zadanie podnosić jej kąt nachylenia dla lepszego komfortu gry. Udało się – nóżki trzymają klawiaturę stabilnie, nie składają się, a sam kąt nachylenia jest dość wygodny.

Do komputera klawiaturę podłączamy z pomocą 2-metrowego kabla USB w oplocie, który kończy wtyczka z pozłacanymi stykami.

W RX66 zastosowano klawisze wysokoprofilowe, podobne do tych, które montowane są w droższych klawiaturach mechanicznych. Dzięki temu trudniej jest przypadkowo wcisnąć jakiś przycisk. Samo odbicie klawiszy jest szybkie, jednak korzystanie ze sprzętu generuje zauważalny hałas, który jest jeszcze większy w przypadku spacji.

Oprogramowanie

Sprzęt od Nateca charakteryzuje się dość dużymi możliwościami programowania i personalizacji. Dostajemy 5 w pełni programowalnych klawiszy i 5 profili użytkownika przełączanych za pomocą przycisku z logiem producenta. Dodatkowo, do każdego klawisza możemy przypisać inny znak lub przycisk myszy.

Do dyspozycji mamy również klawisze multimedialne umieszczone w górnej części klawiatury, do których możemy przypisać najpotrzebniejsze z 20 gotowych funkcji. Wśród nich znajdziemy m.in. otworzenie przeglądarki, klienta poczty, okna “Mój Komputer”, zmienianie poziomu głośności czy przewijanie utworów.

Oprogramowanie umożliwia również zmianę częstotliwości próbkowania od 125 Hz do 1000 Hz.

Ostatnią z funkcji jest tutaj Anti-ghosting, która zapobiega konfliktom pomiędzy klawiszami wciśniętymi w tym samym czasie.

Użytkowanie

Klawiaturę testuję już nieco od ponad tygodnia i muszę powiedzieć, że o ile już przyzwyczaiłem się do układu klawiszy i ich wielkości (przerzucałem się z laptopowego pisadła), to moje pierwsze spotkanie ze sprzętem było dość bolesne. Często miałem problemy z trafianiem we właściwe przyciski, a pisanie szło dość opornie. Na szczęście po kilku dniach, artykułach i meczach w LoL-u, udało mi się przyzwyczaić palce do nowego sprzętu i muszę powiedzieć, że wszelkie czynności, które przychodzi mi wykonywać na RX66 są znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze niż na wbudowanej w laptopa klawiaturze.

Wspominałem już wcześniej o dość głośnym charakterze przycisków. Osobiście nie uważam tego za wadę, bo naprawdę lubię dźwięki pisania, jednak mam wrażenie, że osoby trzecie, które muszą tego słuchać, nie są już tym zachwycone.

Warto również wspomnieć o podświetleniu, które znacznie ułatwia pracę w ciemnościach, jako że nie musimy szukać klawiszy po omacku. Do wyboru mamy 3 kolory podświetlenia – czerwony, niebieski oraz wynikający z ich połączenia – fioletowy… różowy… Nie wiem, więc powiem tyle, że jest to zdecydowanie opcja dla przedstawicielek płci pięknej. Poza samymi kolorami, mamy możliwość regulacji jasności oraz samego trybu świecenia na pulsujący. Osobiście nie jestem fanem choinkowych trybów w sprzęcie komputerowym, jednak z całą pewnością znajdą się osoby, którym takie rozwiązanie przypadnie do gustu.

Podsumowanie

Jak na swoją cenę, RX66 oferuje bardzo dużo. Jest to zdecydowanie sprzęt godny polecenia, który powinien sprawdzić się na biurkach większości graczy. Ogrom możliwości personalizacji, świetny wygląd i wygoda użytkowania sprawiają, że użytkowanie klawiatury jest naprawdę przyjemne.

Niestety, pozytywne wrażenia przerywa nieco zbyt głośny klawisz spacji oraz delikatna konstrukcja na środku.

PLUSY

  • Świetny wygląd;
  • Dość proste i zaawansowane oprogramowanie;
  • Trudny do zdarcia kabel;
  • Klawisze programowalne i multimedialne;
  • Możliwości programowania;
  • Rozsądna cena.

MINUSY

  • Słabsze wykonanie na środku;
  • Wyjątkowo głośny klawisz spacji.

OCENA 9.5/10

Cześć. Jak zauważyliście na witrynę została dodana wyskakująca reklama. Pojawia się ona raz na 24 godziny (na telefonie nie wyskakują, tylko na komputerze). Przez kilka lat działalności chcieliśmy uniknąć tego rozwiązania – wiemy, że może być irytujące, jednak to tymczasowa konieczność z racji spadku stawek reklam z programu Google. Mamy nadzieję, że zrewanżujemy Wam się ciekawymi artykułami i konkursami w najbliższych tygodniach.