r.

Mionix Naos 7000 – Recenzja

Do naszej redakcji trafił pocieszny gryzoń firmy Mionix; miał wytatuowane na podwoziu oznaczenie Naos 7000. Po tygodniowych testach okazuje się, że myszka jest prawdziwym "badassem".

Wstęp

W swoich dłoniach od początku użytkowania komputerów (niemalże 20 lat) posiadałem myszki z każdej półki cenowej, niemalże wszystkie cenione modele gryzoni przewinęły się przez moje biurko (większość z nich zabiłem podczas intensywnych sesji grania – R.I.P, uczcijmy pamięć tych myszek 17 sekundami ciszy). Spędzam całe dnie przed komputerem zarówno jako gracz komputerowy, jak i pracownik biurowy. Po tak długich doświadczeniach wiem, że intensywne używanie myszki musi się wiązać z jej wysoką ergonomią. Testowaliśmy wcześniej produkty firmy Mionix, dlatego nie miałem wielkich obaw, gdy do naszej redakcji przyszła kolejna ich próbka do recenzji. Jednak Naos 7000 przebił wiele oczekiwań.

NAOS_7000_pic3__04201.1386142735.1280.1280

Unboxing

Na początek zapraszam Was do unboxingu – czyli odpakowania produktu. Możecie na filmie zobaczyć zawartość opakowania oraz samą myszkę w “realu”, a nie na fotografiach zamieszczonych przez producenta. Dodatkowo warto podejrzeć, jak myszka leży w dłoni i posłuchać tego, co mam do powiedzenia o jej jakości wykonania.

Specyfikacja

Czymże byłaby recenzja bez specyfikacji? Znajdziecie ją poniżej dla wszystkich freaków, którym przechodzą ciarki po plecach, gdy widzą ciągi cyfr:

  • Długość przewodu – 2 metry
  • Liczba przycisków – 7  (2 “klikacze”, rolka, 2 boczne przyciski oraz 2 do zmiany DPI)
  • Sensor optyczny – maksymalnie 7000 DPI
    • Maksymalna prędkość śledzenia co najmniej 5,45 m/s (215 IPS)
    • Brak pozytywnej lub negatywnej akceleracji
    • Regulowana funkcja LOD
  • Podłączenie – pozłacany, super-szybki wtyk USB 2.0 z funkcją Plug and Play
  • Waga – 147 g
  • Wymiary – 13/8.5/3.9 cm (długość, szerokość, wysokość)
  • 32-bitowy procesor ARM 32 MHz
  • 2 zintegrowane diody LED, 2 strefy podświetlenia – do 16,8 mln opcji kolorów LED. Zmiana koloru, efekty: stałe podświetlenie, pulsowanie, mruganie lub oddychanie
  • 128 KB wbudowanej pamięci

NAOS_7000_pic2__10042.1386142735.1280.1280

Oprogramowanie

Zanim przejdę do właściwiej recenzji, chciałbym zwrócić uwagę na oprogramowanie Naos 7000, które zrobiło na mnie niemałe wrażenie. Moim skromnym zdaniem, zdecydowanie przebija ono konkurencję pod 4 względami – instytucjonalności, funkcjonalności, bezawaryjności i możliwości (łaka, maka fą freestylo!– nie czuję, jak rymuję). Możemy tutaj ustawić kilka zmiennych profili, a w nich: podświetlenie, funkcjonalność klawiszy oraz zachowanie się kursora. Wszystko bez żadnego “wykrzaczania się” i z natychmiastową respondywnością.

soft1

Opcją, którą mnie niezwykle zaskoczyła, była “analiza powierzchni” – po kliknięciu na nią przez 10 sekund naszym zadaniem jest ruszać myszką po całym obszarze podkładki. Wskutek tego oprogramowanie firmy Mionix automatycznie zoptymalizuje ustawienia gryzonia! W moim przypadku zaproponowane po analizie ustawienia były idealne. Cieszy mnie to niezmiernie, ponieważ dzięki temu uniknąłem długiego sprawdzania, czy pasują mi takie, a nie inne ustawienia. Oczywiście, każdy wymagający wyjadacz może wszystko ustawić ręcznie.

soft2

Recenzja i test

Jak dobrze wiecie, nie jesteśmy witryną typu “benchmark” i nasze testy są uproszczone. How2Play jest portalem graczy dla graczy takich jak Ty i pod takim kątem recenzujemy sprzęt. Użytkowałem tę mysz około tydzień podczas pracy oraz gry w League of Legends i Paladins (konkurencja Overwatcha od twórców Smite), wiec gryzoń został zastosowany w boju w dwóch najpopularniejszych obecnie gatunkach gier – MOBA i FPS – w których jak nic liczy się precyzja. Sensor myszy jest niezwykle dokładny, 7000 DPI wystarczy nawet najbardziej wymagającym “gamerom”. Osobiście gram w zakresach od 1600 do 2400 DPI. Najlepszy gracz świata w League of Legends – Faker z SKT1 – używa 3500 DPI, a zawodnicy CS:GO na zawodowej scenie balansują między 400-600 DPI (oczywiście, wszystko zależy również od ustawień systemowych i tych w grze), po prostu w ten sposób chciałbym trochę obalić dążenie do “wyścigu” konkurencji, która chwali się sensorami ogromnej czułości, która jest niemożliwa do zastosowania w użytkowaniu.

Podczas grania mysz milutko śmiga po podkładce; nie bez znaczenia w tym przypadku są “ślizgacze”, które posiadają dość dużą powierzchnię – zapobiegają one szarpnięciom, które mogą skutkować nietrafieniem kursorem w obrany cel. Dłoń wygodnie spoczywa na gryzoniu i warto tutaj podkreślić, że wszystkie 5 palców leży na myszce, co zapobiega stykowi powierzchni skóry z podkładką. Oba te atrybuty sprawiają, że doświadczenia z użytkowania są przednie; oprócz tego dostajemy gwarancję, że sensor będzie dobrze przylegał do powierzchni, zbierając dane o dokonanych ruchach bez zakłóceń.

Rolka, którą podejrzewałem przy unboxingu o słabą jakość wykonania, obroniła się w praktyce. Niezwykle lekko obraca się ona wokół osi. Niestety, nadal posiadam małe wątpliwości, jeśli chodzi o dodatkowe przyciski. “Klikacze”, które są najistotniejsze – perfect, jednak pozostałe mogłyby bardziej współgrać z konstrukcją (może lepiej, jakby były bardziej płasko wyprofilowane) – ale to raczej moje subiektywne odczucie i dla niektórych może być ten fakt zaletą.

To, czego nienawidzę w myszkach przewodowych, to dziadowski kabel. W tym przypadku mamy zachowany dobry balans między jego wagą, jak i jakością wykonania (jest on pleciony, co zapobiega się plątaniu). Na sam koniec chciałbym zwrócić uwagę na plastik, z którego wykonana jest mysz – jest on niezwykle miły w dotyku, odczucia podobne do dotykania atłasu – nie jest on ani przesadnie szorstki, ani śliski. Zdecydowanie jakość wykonania całości konstrukcji jest fenomenalna.

Z czystym sercem mogę polecić tę mysz każdemu graczowi! Zbliża się gwiazdka, może warto poprosić św. Mikołaja właśnie o Mionix Naosa 7000?

santanaos

Podsumowanie i ocena

Myszka firmy Mionix model Naos 7000 jest doskonałym wyborem dla każdego – nawet najbardziej wymagającego – gracza. Oprócz doskonałych parametrów technicznych, gwarantuje niesamowitą ergonomię i wysoki poziom wykonania, a to wszystko jest okraszone doskonałym stosunkiem ceny do jakości (mysz można znaleźć w sklepach internetowych od 259 złotych).

Plusy:

  • Doskonały stosunek ceny do jakości
  • Dobry sensor i parametry techniczne
  • Przyjemny, “atłasowy” plastik
  • Lekki, nieplączący się ani nieciągnący kabel
  • Doskonałe oprogramowanie wybijające się na tle konkurencji
  • Stonowany design sprawia, że myszka prezentuje się zarówno dobrze w dłoni młodego gracza, jak i dorosłej osoby
  • Perfekcyjna dla normalnej lub dużej dłoni
  • Serwisowanie produktu na terenie Polski
  • Wbudowana pamięć zapisująca ustawienia gryzonia
  • Wytrzymałe ślizgacze, które nie zedrą się po pierwszym miesiącu ostrego grania

Minusy:

  • Boczne przyciski mogłyby być inaczej wykonane
  • Dobra dla normalnej oraz dłużej dłoni; jeśli masz je bardzo małe, profil gryzonia może być zbyt wysoki
  • Tylko dla praworęcznych

Ogólna Ocena 9+/10 i rekomendacja How2Play

naosbaddass