League of Legends r.

Psychologia rankedów – rozmowa ze sobą

Co można zrobić żeby wygrywać więcej rankedów? Okazuje się, że szalenie dużo. Przede wszystkim można zastosować taką sztukę jak: psychologia rankedów.

Pod sztukę, przez wielu nazywanych psychologią rankedów, można podciągnąć naprawdę wiele zachowań. Wynika to z tego, że spora część naszych odruchów w grze ma podstawę w podświadomości, czyli zakodowanych preferencjach działań. Tłumacząc na ludzki: jesteśmy przyzwyczajeni lub wolimy robić tak, a nie inaczej. Zyskując kontrolę na tym zachowaniami można wiele osiągnąć. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się bliżej tak zwanej “rozmowie ze sobą”.

Psychologia rankedów

Wątek “rozmowy ze sobą” został nawiązany w fachowym artykule organizacji Dignitas i wzbudził niemałe poruszenie w świecie graczy. Biorący udział w dyskusji są podzieleni: jedni uważają, że to ma poważny wpływ na rozgrywkę reszta wręcz przeciwnie. Jednak żeby wydać taki osąd trzeba najpierw dobrze zrozumieć o czym mowa.

Psychologia rankedów

Rozmowa ze sobą

Czym jest rozmowa ze sobą? To przypomnienie sobie na głos lub w myślach o pewnym aspekcie rozgrywki. Żeby to zastosować wystarczy automatycznie sobie mówić jeden lub parę wyrazów, które zostaną skojarzone z danym zadaniem. Za doskonały przykład uważam patrzenie na mapę – wystarczy co chwilę mówić sobie pod nosem “mapa”. Ciężko tego nie skojarzyć z patrzeniem na nią, dlatego efekt (często nawet odruchowy) jest gwarantowany. Nie trzeba też nikomu tłumaczyć, że patrzenie na mapę często przekłada się na zwycięstwo. Jednak to zaledwie jeden z przykładów na możliwości rozmowy ze sobą.

Psychologia rankedów

Dlaczego to zrobiłem?

Rozmowę ze sobą można również stosować w swojej własnej głowie (aczkolwiek robienie tego na głos z reguły ma większy wpływ). Przykładowo (co też często się zdarza niektórym graczom) dobre jest zapytanie się: “Po jaką cholerę to zrobiłem?”, a następnie wyciągnąć z tego wnioski. Jednak jeszcze lepsze jest zadanie sobie tego pytania PRZED dokonaniem jakiegoś wyboru, ponieważ wtedy można uniknąć negatywnych skutków złej decyzji. Zatem pytanie w głowie powinno brzmieć: “Czy jest sens to robić?”, a następnie przejść do wykonania.

Psychologia rankedów - Summoners Rift

Teoria, a praktyka

Powyższe metody mają zupełnie inny wpływ na poszczególnych graczy – jednym to pomaga, a na drugich nie wywiera żadnej presji. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że myślenie sobie w głowie albo mówienie na głos dłuższych fraz, raczej nie ma sensu. Rzadko kiedy jest się później w stanie zastanowić na całokształtem i przesłaniem dłuższej rozkminy. Natomiast pojedyncze słowa to jak najbardziej dobry pomysł! Doskonale działają takie przypomnienia jak: “mapa”, “ward/totem”, “Teleportacja” etc., czyli krótkie komendy. Na początku jedna to aż nadto, a z czasem można wprowadzić więcej – to cały sekret psychologii rankedów.

Co o tym sądzicie? Pic na wodę czy skuteczna technika?

[latest_posts category=”leagueoflegends” count=”9″]

Źródło: klik!