League of Legends r.

Mitologia słowiańska i nordycka w LoL-u!

Jakie odniesienia do mitologii możemy spotkać w League of Legends? Ile postaci wzorowanych jest na bóstwach czy legendach? Jak wiele religii ukrytych jest w skinach i projektach bohaterów? Oraz czy w LoL-u są fakty historyczne? Dzisiaj mitologia słowiańska i nordycka.

Każda seria artykułów ma swój koniec. Przyszedł czas na kolejny wpis z powiązaniami League of Legends z mitologią, wierzeniami i historią. Oczywiście zapraszam również do poprzednich wpisów – dla tych, co jeszcze ich nie widzieli:

Starożytny Egipt w LoL-u!
Starożytna Grecja w LoL-u!
Starożytny Rzym w LoL-u!
Azja i jej wierzenia w LoL-u!

Jak widzicie wyżej, był już Egipt, Grecja, Rzym i kraje Azji. Czas na coś nam bliższego, czyli mitologię słowiańską. Nie ma jednak zbyt wielu ciekawostek o słowiańskim charakterze, więc przy okazji tego wpisu umieszczę też wierzenia nordyckie. Jest to ostatni wpis z tej serii. Planuję kolejne serie, jednak to, co w nich będzie niech na razie zostanie tajemnicą. A póki co zapraszam do przeczytania artykułu.

Mitologia słowiańska i nordycka w LoL-u!

brand

Brand, Płomień Zemsty

Historia Branda nawiązuje do stereotypowych Wikingów i Normanów z przeszłości (Olaf ma również z nimi powiązania) oraz może być inspirowany wielkim pożarem z mitologii nordyckiej – jego pojawienie się ma zwiastować odnowienie świata.

Cytat “Niektórzy mówią, że świat spłonie.” może być odniesieniem do poematu Ogień i Lód Roberta Frosta, ale bardziej prawdopodobne jest odniesienie do końca świata w mitologii nordyckiej.

Cassiopeia, Wężowy Uścisk

Jej postać może być nawiązaniem do Lamii. Lamia to demon w postaci pół-węża, pół-człowieka z mitologii słowiańskiej oraz greckiej. W słowiańskiej wersji mitu (dokładnie z mitologii bułgarskiej) demon ten posiadał dodatkowo skrzydła.

Cho’Gath, Postrach Pustki

Cytat: “Nie, nie czaję się nocą pod łóżkiem, głupcze.” ma związek do cytatu Thresha: “To ja kryję się pod łóżkami.” i oba odnoszą się do Bogeymana lub do jego słowiańskiej wersji – Boboka/Beboka.

Bobok to nadprzyrodzona istota z polskiego folkloru. Istotą tą straszono dzieci w celu ich zdyscyplinowania.

Diana, Pogarda Księżyca

Mroczna Walkiria Diana bazuje na walkiriach – wojowniczkach z mitologii nordyckiej, które wędrują po polach bitewnych i sprowadzały dusze pokonanych do Walhalli po chwalebnej śmierci w walce.

mitologia

Leona, Promyk Jutrzenki

Leona Walkiria, tak jak w przypadku Diany, również bazuje na wojowniczkach z mitologii nordyckiej – walkiriach.

Walkirie zwykle przedstawiane jako piękne wojowniczki ujeżdżające skrzydlate konie (czasem wilki), uzbrojone we włócznie i tarcze. Poza sprowadzaniem dusz z pól bitewnych, były one również posłankami Odyna i służkami usługującymi podczas uczt w Walhalli.

Malphite, Okruch Monolitu

Zamrożony Malphite być może jest nawiązaniem do Ymira – praolbrzyma z mitologii nordyckiej.

Ymir Starszy w mitologii nordyckiej to pierwsza żywa istota. Ymir dał życie pierwszym ludziom-gigantom oraz lodowym olbrzymom.

olaf

Olaf, Berserker

Podczas używania Szaleńczego Zamachu w przeciwnika uderza piorun. Jest to nawiązaniem do nordyckiego boga Thora który władał piorunami.

Zamrożony Olaf odnosi się do Lodowych Gigantów z Nordyckich opowieści. Lodowi giganci nazywani również Mroźnymi lub Szronowymi gigantami, Jotunami oraz Olbrzymami, to jedne z pierwszych istot stworzonych na początku świata. Giganci odgrywali ważną rolę w nordyckich mitach. Część opowieści z nimi była związana z bogiem Thorem.

W ten oto sposób dotarliśmy do końca serii na temat wierzeń. Być może jakaś informacja rozszerzyła waszą wiedzę o ulubionej postaci lub zachęciła do grania inną. Jak podobała Wam się ta seria? Która część była najciekawsza? Być może macie swoją ulubioną ciekawostkę. Podzielcie się opiniami w komentarzach.