Gamer Lifestyle r.

Dlaczego wirtualna rzeczywistość jest lepsza niż gry?

W czasach tak szybko rozwijającej się technologii ciężko jest zawsze nadążać za najnowszymi trendami. VR od długiego czasu było marzeniem dla sporej grupy ludzi. Jednak dziś, kiedy jest już dostępne, ma naprawdę dużą konkurencję. W czym więc wirtualna rzeczywistość przewyższa komputery czy zwykłe konsole?

Young cancer patient standing in front of hospital window.

Żeby nie było zbyt kolorowo już na samym początku muszę zaznaczyć, że zestawy, takie jak na przykład Oculus Rift czy też HTC Vive, nie są oczywiście bez żadnych wad. Już sam koszt takiego urządzenia potrafi zniechęcić, a dochodzi do tego spór pod tytułem “ale czy to już nie jest o krok za daleko?”.

Skoro tak, to dlaczego ludzie to lubią?

Powodów jest tak naprawdę multum. Możliwość wejścia w fantastyczne krainy do których, nie oszukujmy się, każdy z nas chciałby się dostać, ucieczka od prawdziwego świata, nowe sposoby zarobku dla twórców, i tak dalej… Ale skupmy się na konkretach.

1. Dziennikarstwo

Wpadlibyście na to? Biorąc pod uwagę możliwości publikowania swoich tworów online nikogo nie zdziwi chyba fakt, że gazety też chcą wejść na rynek VR. Marki takie, jak New York Times, czy też Des Moines Register już podjęły pierwsze eksperymenty. Ich celem było zbadanie wpływu otoczenia na odbiorcę. Dzięki USC School of Cinematic Arts czytelnicy czytając o Projekcie Syria mogli na własne oczy zobaczyć obozy uchodźców.

vr1

2. Nauka

No tu chyba nie muszę za wiele rozwodzić się nad tematem. Kto by nie chciał, zamiast siedzieć w klasie, zwiedzać konkretne miejsca osobiście, czy też przeprowadzać niemożliwe w normalnych warunkach doświadczenia? Wtedy nawet nauka fizyki dla “typowych humanistów” nie byłaby taka ciężka…

vr2

3. Opieka zdrowotna

Podejrzewam, że o tym punkcie też wielu z Was mogło nie pomyśleć. W końcu co może mieć VR do leczenia chorób? Otóż, jak się okazuje, dość sporo. Nie mówimy tu, oczywiście, o dolegliwościach fizycznych, ale o tych psychicznych. Wirtualna rzeczywistość może zostać użyta do pomocy ludziom cierpiącym na różnego rodzaju zaburzenia lękowe i fobie. Dodatkowo Uniwersytet Stanford używa VR do przeprowadzania praktyk dla chirurgów.

vr3

4. Filmy dla dorosłych

O ile poprzednie punkty mogły was zaskoczyć, o tyle mam niezbite wrażenie, że ten jeden tego nie zrobił… Przemysł filmów porno na pewno wiele zyska na wirtualnej rzeczywistości. Zyska, albo raczej zyskał, bo Pornhub już od marca w swoim asortymencie ma kanał uwzględniający wideo kręcone w 360°.

vr4

5. Religia

Z drugiej strony warto też uwzględnić inny zasięg odbiorców. Według Christophera Beneka, Wielebnego kościoła Prezbiteriańskiego, VR może pomóc ludziom żyjącym na obszarach wiejskich, oraz takich, którzy są ograniczeni do przebywania tylko w domu. Dzięki wirtualnym kościołom wierni mogą być częścią społeczności bez konieczności chodzenia gdziekolwiek.

Czy to już nie jest lekka przesada?

vr5

6. Rozrywka

W 2015 roku Oculus wyprodukował aplikację do Netflixa sprawiającą, że oglądający ma wrażenie przebywania w prawdziwej sali kinowej z ogromnym ekranem. Filmowcy bawili się z efektami 3D już od 1950 roku – wtedy po raz pierwszy pojawiły się dobrze znane Wam czerwono-niebieskie okulary. Tak naprawdę ludzie dopiero odkrywają sposoby na używanie VR, a, jak widać, jest ich bardzo wiele.

vr6

7. Eksploracja kosmosu

Zapewne większości z nas nigdy nie uda się doświadczyć na własnej skórze jak to jest być w kosmosie. VR jest najlepszym, jak do tej pory, zamiennikiem takiej podróży. NASA, na przykład, wypuszcza rzeczy typu panoramiczny widok z Marsa, które przenoszą nas prosto na tą czerwoną planetę.

vr7

8. Muzea

VR może nas przenieść nie tylko w przeszłość, ale także pozwolić na wycieczkę w drugą stronę. Muzeum Brytyjskie już zastosowało tą technologię i pozwala swoim odwiedzającym na zobaczenie Epoki Brązu na własne oczy. Ale to jeszcze nie koniec – w podobny sposób osoby, które nie są w stanie podróżować, mogą zwiedzić największe i najbardziej sławne muzea na świecie oraz zabytki w ich naturalnym otoczeniu.

vr8

To już koniec tej listy na dziś. Jak sami widzicie, VR można wykorzystać na naprawdę wiele sposobów! Musimy pamiętać, że ten rynek wciąż się rozwija, więc jego granice nie są nam jeszcze znane. Kto wie, co ludzie jeszcze zdążą wymyślić!

[latest_posts category=”gamerlifestyle” count=”6″]

Źródło